خبرهای تازه

دیدار خلیل‌زاد با عمران‌خان درباره صلح افغانستان

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2019)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دیروز (یکشنبه، ۳۱ سنبله) با عمران خان نخست وزیر پاکستان در امریکا دیدار و گفتگو کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان در خبرنامه ای میگوید که نخست پاکستان در حاشیه ۷۴مین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک با خیلیزاد و لیندیسی گرهام، سناتور جمهوری خواه امریکا دیدار کرده است.

در خبرنامه آمده است که در این دیدار دو طرف در مورد تلاش های افغانستان و تلاش مشترک پاکستان و امریکا برای دست یابی به صلح در افغانستان، گفتگو کرده است.

در این دیدار آقای خان یک بار دیگر خاطرنشان کرده است که جنگ های افغانستان راه حل نظامی ندارد. بنابرین کشورش به حمایت از تمامی مبتکران برای دست یابی به یک صلح پایدار در افغانستان ادامه می‌دهد.

بر اساس خبرنامه آقای خان در این دیدار گفته است: “امیداوارم روند صلح هرچه زودتر از سر گرفته شود.”

در خبرنامه آمده است که عمران خان با محکوم کردن افزایش حملات پسین در افغانستان گفته که صلح در افغانستان برای پیشبرد چشم انداز دولت وی برای یک همسایگی مسالمت آمیز و توسعه اقتصادی و ثبات منطقه بسیار حیاتی بوده است.

در همین حال وزارت خارجه پاکستان از تمامی طرف‌ها خواست که باید نقش شان را برای تقویت صلح و توسعه مصالحه در افغانستان به عنوان یک مسوولیت مشترک ایفا کنند.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد در جریان یک سال ۹ بار با نمایندگان طالبان در قطر و امارات متحده عربی مذاکره کرد و در دور نهایی روی یک مسوده نیز به توافق رسیده بودند؛ اما دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا پس از آن روند صلح را لغو کرد که گروه طالبان حملات شدیدی را در کابل انجام داد که در آن ۱۲ تن به شمول یک سرباز امریکایی کشته شد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

زمان: طالبان با گروه‌های هراس‌افگن دیگر ارتباط قوی دارد

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019)ادریس زمان سرپرست وزارت خارجه کشور میگوید که هنوز هم …