دونالد ترامپ از احتمال امضای توافق‌نامه صلح بین آمریکا و طالبان تا دو هفته دیگر خبر می‌دهد

(Last Updated On: فوریه 14, 2020)

 رییس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی آمریکایی تاکید ورزید  که به توافق احتمالی صلح با طالبان بسیار نزدیک شده‌ اند. درهمین حال برخی رسانه های آمریکایی وعربی از قول مقامهای طالبان نوشته اند که شورای رهبری طالبان طرح کاهش هفت روزه خشونت ها را تصویب کرده اند؛ اما زمان عملی شدن این طرح مشخص نشده است.

خوش بینی ارشد ترین مقامهای کاخ سفید از روند مذاکره با طالبان!

دانالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مذاکرات با طالبان را یک چانس خوب میداند و می گوید که رسیدن به یک معامله احتمالی صلح با طالبان بسیار نزدیک شده است.

ترامپ میگوید: “ما بالای توافق با طالبان کار می کنیم و می خواهیم نیروهای مان را به خانه بیاوریم. ما دیالوگ بسیار خوب داریم ما به صلح بسیار نزدیک هستیم، من فکر می کنم که یک فرصت خوبی است که به توافق برسیم. می بینیم تا در دو هفته دیگر چه خواهد شد.”

مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا هم می گوید که پیشرفت های مهمی در روند مذاکرات رخ داده و جزئیات این پیشرفت ها ظرف دو هفته دیگر همگانی خواهد شد. پیشتر ازین وزیر دفاع آمریکا در بروکسل از توافق بر سر کاهش هفت روزه خشونت ها با طالبان سخن گفت.

مارک ایسپر وزیر دفاع آمریکا گفته بود: “ایالات متحده و طالبان در مورد یک پیشنهاد کاهش خشونت یک هفته یی مذاکره کردند. ما همه وقت می‌گفتیم که بهترین و یگانه راه بیرون رفت از وضعیت در افغانستان، حل و فصل سیاسی است. در این مورد پیشرفت وجود دارد و من امیدوارم بزودی در این مورد معلومات بیشتر ارایه کنم”.

درسوی دیگر، گزارش ها میرساند که شورای رهبری طالبان طرح کاهش هفت روزه خشونت ها را تصویب کرده اند، اما روشن نیست که این طرح چه زمانی از سوی طالبان وآمریکا عملی خواهد شد.  حکومت افغانستان ظاهراً ازین پیشرفت ها خوشبین بنظرمیرسد.

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور، میگوید: “دوطرف به توافقی نزدیک میشوند که منجر به آتش بس خواهد شد.”

منابع آگاه از گفتگوهای دوحه می گویند که همزمان با کاهش خشونت ها، هزاران زندانی طالب نیز از بند رها خواهند شد و در صورتی که جریان آتش بس مثبت واقع شود، تواق نامه صلح میان آمریکا و طالبان امضا می شود که خروج نیروهای خارجی و آغاز بیدرنگ مذاکرات میان-افغانی، شامل آن خواهد بود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

چهره های مشهور ورزشی در تلاش جمع آوری هزینه برای آسیب دیدگان کووید-۱۹

(Last Updated On: مارس 31, 2020)بیش از ۱۱۵ ورزشکار، مربی و شخصیت های ورزشی برای …