خبرهای تازه

دومین نمایشگاه تحصیلی افغانستان امروز در کابل گشایش یافت

(Last Updated On: مارس 17, 2016)

vlcsnap-2016-03-17-15h58m34s172دومین نمایشگاه تحصیلات عالی و مکاتب بخش خصوصی افغانستان امروز در کابل گشایش یافت.

اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان می گوید، برای رشد و ارتقای کیفی نهاد های تحصیلی؛ سرمایه گزاران علاقمندی برای سرمایه گزاری در این بخش نشان داده اند.

به اساس گزارش ابتدایی ایسا از سال ۲۰۰۱ تااکنون در این بخش ۵۵ میلیون دالر سرمایه گزاری شده است.

قربان حقجورییس اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان می گوید، این رقم بسیار زیاد است تنها در بخش تعلیمی بیش از صدهزار محصل در پوهنتون های خصوصی مصروف آموزش هستند. بناءً مهم است که با تدوین پالیسی ها در مورد بهتر ساختن این نهاد ها بتوانیم از منافع محصلان دفاع کنیم و این موسسات را تشویق کنیم که بیشتر بالای کیفیت کاری در رشته هایکه امکان سرمایه گزاری بیشتر را ضرورت دارد تمرکر و سرمایه گزاری کنند.

سرمایه گزاری در این بخش می تواند برای رشد و انکشاف نهاد های تحصیلی گام مثبت باشد، اما به باور اداره ایسا این رشد بیشتر کمیتی بوده نه کیفی.

وزیر تحصیلات عالی خواهان سرمایه گزاری بیشتر در آن بخش شد سرمایه گزاری که به باور وی پاسخگوی نیازمندی جامعه باشد.

فریده مومند وزیر تحصلات عالی می گوید، با وجود اینکه از طرف برخی پوهنتون های خصوصی سعی به عمل آمده که نقش و جایگاه مثبت داشته باشد، اما از اینکه برخی از این نهاد ها کار کرد معیاری ندارند بر کار و فعالیت نهاد های معیاری نیز تاثیر منفی می گذارد.

تا اکنون ۱۲۰ نهاد تحصیلات عالی و ۱۲۰۰ مکتب خصوصی و انستیتوت های نیمه عالی در سراسر کشور فعالیت دارند. نبود مکان های معیاری, اخذ مالیات نامتوازن و پرداخت محصول بیشتر از مواد درسی نهاد های خصوصی در گمرکات از مشکلات فراه راهی این نهاد ها است.

در این نمایشگاه بیش از۵۰ نهاد خصوصی اشتراک کرده اند.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Check Also

تلفات سنگین طالبان در ولایت های قندز و فاریاب

(Last Updated On: مارس 24, 2019) در نتیجه سه روز عملیات مشترک نظامیان مستقر در …