خبرهای تازه

دور هفتم گفت‌وگوهای صلح امریکا و طالبان فردا آغاز می‌شود

(Last Updated On: ژوئن 28, 2019)

قرار است فردا(شنبه، ۸ سرطان) دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان، در شهر دوحه از سر گرفته شود.

قرار است که بروز شنبه نماینده‌گان امریکا و طالبان برای بارهفتم در شهر دوحه کشور قطر رو در روی‌هم قرار بگیرند و روی موارد اختلافی رأیزنی کنند. تعیین جدول زمان‌بندی برای خروج سربازان خارجی از افغانستان و تضمین‌های ضد هراس افگنی از محورهای اصلی در این نشست گفته شده است.

 درهمین حال منابع می‌گویند که مایک پومپیو، وزیر خارجه امریکا در سفر اش به کابل حکومت و چهره‌های سیاسی را قناعت داده است که باید پیش از انتخابات ریاست جمهوری، یک توافق صلح با طالبان بدست بیاید.

احمدالله علیزی، رئیس حزب بنیاد جدید افغانستان در این مورد می‌گوید: “امریکا فشار آورده که اول باید صلح شود و بعد انتخابات، افغانها با این خواست توافق کرده اند وانتظار داریم که ازین نشست یک نتیجه مثبت بدست بیاید.”

با این حال، انتظارها در کابل از این نشست خیلی بالا است و گفته می‌شود که این نشست ممکن سرنوشت گفت‌وگوهای صلح را مشخص بسازد.

همایون جریر، عضو رهبری حزب اسلامی اظهار میدارد: “همه این گفتگوها را مهم خواندند. امیدوار استیم که این مذاکرات بتواند مشکلات میان طالبان و امریکا را حل بسازد.”

از سویی هم، درمیان خوش‌بینی‌ها از این نشست، بدبینی‌های هم وجود دارد و آن این‌که اگر این دور گفت‌وگوها بی‌نتیجه خاتمه بیابد، یک‌بار دیگر روند صلح با بن بست رو به رو خواهد شد.

نظرمحمد مطمین، یک تن آگاه امور سیاسی در این زمینه میگوید: “اگر در این دور طالبان و امریکا به توافق نرسند، احتمال زیاد وجود دارد که گفتگوهای دو طرف با بن بست رو به رو شود.”

گروه طالبان نیز در یک خبرنامه تأیید کرده اند که این دور هفتم گفت‌وگوها میان دو طرف فردا برگزار می‌شود. 

این در حالی است که پیش‌تر وزیر خارجه امریکا در سفری به کابل گفت که امیدوار اند تا پیش از انتخابات یعنی تاکمتر از سه ماه دیگر یک توافق صلح با طالبان بدست بیاید. او گفت که واشنگتن حاضر است تا نیروهای اش را از افغانستان بیرون کند؛ اما این خروج مشروط خواهد بود. 

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …