خبرهای تازه

دور نهم گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان وارد چهارمین روز شد

(Last Updated On: آگوست 27, 2019)

در چهارمین روز دور نهم گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در دوحه، دوطرف روی آتش‌بس رایزنی کردند.

منابع آگاه از این گفت‌وگوها، می‌گویند که نماینده‌گان امریکا برای برقراری آتش‌بس پیش از امضاء توافق‌نامه نهایی صلح تأکید دارند، اما طالبان این مسئله را نمی‌پذیرند.

الله‌گل مجاهد، یک عضو مجلس نماینده‌گان، ابراز می‌دارد: “طالبان می‌خواستند کسانی را که در زندان بگرام یا در زندان پلچرخی استند، بندی‌های شان از زندان رها شوند این موضوع را امضاء کردند و از طرف دیگرموضوع حکومت موقت را امضا کردند، و همین بود که برای داکتر صاحب غنی، تشویش پیدا شد و به عربستان سعودی رفت.”

درهمین حال رئیس‌جمهورغنی، که از بهر گفت‌وگو درباره روند صلح افغانستان به عربستان سعودی، در رأس یک هیئت بلند پایه حکومتی سفر کرده، بامقام‌های آن‌کشور دیدار و تبادل نظر کرده است.

همچنان، ریس جمهور کشور در دیدار با مقام‌های سعودی، چندین تفاهم‌نامه را دربخش‌های گونه‌گون با مقام‌های آن کشور امضاء کرده است.

نبی مصداق، مشاور فرهنگی آقای غنی، میگوید: “سعودی یک مملکت پر نفوذ عرب است و همیشه از موقف افغانستان خصوصا در امور صلح طرفداری کرده و رییس جمهور رفته تا در مورد همین موضوعات همرایشان یک دید داشته باشد.”

از سویی هم، شماری از قانونگذاران این سفر آقای غنی را مرتبط با گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌دانند، و می‌گویند که وی از آن‌چه در این گفت‌وگوها فیصله شده نگران است.

رمضان بشر دوست، یک عضو مجلس نماینده‌گان، اظهار می‌دارد: “احساسی وجود دارد که آقای غنی خود را در حال غرق شدن می‌بیند، و فکر می‌کند که چوکی خود را از دست دهد، بنا برین تلاش می‌کند که به هر خس و خاشاکی دست بزند تا بتواند چوکی خود را کامل و یا قسمتی از آن را نجات بدهد.”

این در حالی است که امریکا و طالبان در دور نهم گفت‌وگوهای صلح روی خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان توافق کرده اند. هرچند الجزیره گزارش داده است که دوطرف روی یک حکومت موقت به مدت ۱۴ماه توافق کرده اند؛ اما دوطرف این گزارش را رد کردند.

گزارشگر: ادریس قادری

About Ariana News

Avatar

Check Also

افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده را در شهر کابل به قتل رساندند

(Last Updated On: ژانویه 20, 2020) افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده در حوزه هفتم …