دور تازه گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان آغاز می شود

(Last Updated On: ژانویه 5, 2019)

قرار است در آینده نزدیک طالبان و امریکا دور تازه ای گفتگوهای صلح افغانستان را راه اندازی کنند.

قرار است در آینده نزدیک بار دیگر زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با نماینده گان طالبان روی روند صلح افغانستان گفتگو کند اما گفته می شود که در این دور گفتگو ها برای امارات متحده عرب و عربستان سعودی کرسی داده نمی شود.

نظر محمد مطمین، یک تن فعال سیاسی می گوید: “نشست که در آینده بین امریکا و طالبان برگزار می شود، باوردارم که نتایج مثبت هم خواهد داشت.”

قرار بود که در ماه جنوری عربستان سعودی میزبان نشست جده باشد؛ نشستی با حضور طالبان و شبیه نشست ابوظبی اما تاکنون روز برگزاری این نشست روشن نشده است. دولت افغانستان خط قرمز اش برای رفتن به نشست جده را دریافت تضمین قوی از بهر دیدار هیئت دولت با طالبان گفته است؛ اما تاکنون این گونه تضمین برای دولت افغانستان داده نشده است.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح بیان میدارد: “اگر ما در این نشست شرکت کنیم بحث روی روند صلح افغانستان خواهد بود و این که مذاکرات مستقیم بین دولت و طالبان آغاز شود.”

از سوی هم رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه پس از دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که در آینده نزدیک شهر استانبول میزبان نشست سه جانبه کشورهای افغانستان، پاکستان و ترکیه برای صلح افغانستان خواهد بود.

آقای اردغان بیان داشت: “من در انتظار نشستی در استانبول استم که امیدواریم افغانستان ، پاکستان و ترکیه موفق شوند تا در روند صلح در افغانستان موفقیت های بدست آورند. این صلح شدیدن نیاز است.”

همچنان کشور پاکستان هم می گوید که در برگزاری سلسله نشست های امریکا با طالبان همکاری می کند چنانکه این کشور در نشست ابوظبی همکاری کرد.

نخست وزیر پاکستان اظهار میدارد: “پاکستان از پیش در این راه کمک کرده، زمینه گفتگو میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده امریکا را فراهم نموده، اما این، از همه جوانب و همسایه ها، همکاری‌های زیاد می طلبد.”

این در حالی است که هفته گذشته نمایندگان طالبان به تهران رفته بودند و با معاون وزارت خارجه ایران روی روند صلح افغانستان گفتگو کردند؛ هرچند که طالبان با امریکا، پاکستان، عربستان سعودی، امارات متحده عرب، ایران و روسیه روی روند صلح رایزنی کردند اما تاکنون این گروه حاضر به گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان نشده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تکمیل نشدن بسیاری از روند های تخنیکی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)درچند قدمی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هنوز بسیاری از روند های …