خبرهای تازه

ده کشور با طالبان در تماس هستند

(Last Updated On: ژانویه 1, 2019)

درحال حاضر نزدیک به ده کشور بگونه جداگانه با طالبان درتماس هستند و با این گروه درباره صلح افغانستان رایزنی می‌ کنند.

آگاهان و جریان های سیاسی از پیشبرد گفتگوهای صلح در غیاب دولت افغانستان و در حاشیه نگهداشتن دولت دراین پروسه انتقاد می کنند.

محمد اسماعیل خان، عضو رهبری حزب جمیعت اسلامی می گوید: “صلح درحقیقت درقیومیت سه کشور پاکستان، عربستان وامارات متحده عربی است که درگذشته از طالبان حمایت کردند و فعلاً صلح در محور همین سه کشور می چرخد وباید کشورهای منتطقه وهمسایه وخود حکومت نیز در این رون شریک باشند. “

این در حالیست که آغاز این روند را نخست واشنگتن با فرستادن نماینده ویژه برای صلح افغانستان برداشته و پس از آن روسیه با برگزاری نشست مسکو، درکنار آن ایران، امارات متحده عرب، عربستان سعودی، قطر، پاکستان، ازبکستان، چین و تاجکستان هرکدام با طالبان یا گفتگو کرده اند و یا به نحوی درباره چگونگی  پیشبرد  گفتگوهای صلح  با این گروه  ملاحظاتی دارند.

احمد ولی مسعود رییس روند وفاق ملی در این مورد گفت:” تازمانی که ما به یک دولت انتخاباتی مشروع وباقاعده واز موضع قدرت صلح را دنبال نکنیم، از پایگاه دولت ضعیف نمی شود از موضوع قدرت به موضوع صلح پرداخته شود”.

اما کنار زدن افغانستان دراین گفتگوها ونیز سفر هیئت‌های طالبان به شمار از کشورها به نحوی دادن مشروعیت سیاسی ازسوی این کشورها به طالبان نیست؟

سید اکبرآغا، عضو پیشین گروه طالبان بیان میدارد: ” درباره صلح به دیگر کشورها اعتماد کردن کار خوبی نیست، این گفتگوها باید افغان محور باشد.”

از سویی هم حکومت وشورای عالی صلح می گویند که درجریان تمامی تلاش های کشورهای منطقه درپیوند به روند صلح افغانستان قرار دارند واین تلاش ها ازبهر زمینه سازی برای آغاز گفتگوهای رو در رو میان حکومت وطالبان است.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی در این مورد بیان داشت: “سایر کشورهای که بالای مخالفین مسلح حکومت نفوذ دارند، باید از نفوذ شان برای کشاندن طالبان به میز گفتگوهای صلح استفاده کنند.”

همچنان اسدالله زائیری، معاون سخنگوی شورای عالی صلح می گوید: “این تلاش ها هیچ گاه ناسازگار با تلاش های شورای عالی صلح نیست بلکه مکمل این تلاش ها است.”

با این حال روز گذشته کشور ایران تایید کرد که یک هیئت طالبان به آن کشور سفر کرده و با مقام های وزارت خارجه این کشور درباره صلح افغانستان گفتگوهای مفصلی انجام داده است. افزون براین در روز های نزدیک قرار است نمایندگان امریکا وطالبان درجده پایتخت عربستان سعودی برای چهارمین بار دیدار کنند. حکومت گفته است که دراین نشست هیئت‌ می فرستد، اما طالبان هرگونه دیدار با هیئت حکومت افغانستان را رد کرده اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …