ده ها جنگجوی گروه ملاهبت الله با گروه ملا رسول یکجا شدند

(Last Updated On: جولای 22, 2016)

6

 ده ها جنگجوی گروه طالبان به رهبری ملاهبت الله با سلاح های سبک و سنگین شان به گروه ملا رسول پیوستند. تصویری که آریانانیوز به آن دست یافته است نشان میدهد که این شورشیان در ولسوالی چمتال ولایت بلخ از ملا رسول اعلام بیعت کردند.

وزارت دفاع ملی میگوید گروه طالبان با مشکلات جدی مالی روبرو اند از همین رو به هشت گروه انشعاب کرده اند.

تصویرهای که آریانانیوز به آن دست یافته است نشان میدهد که قاضی نور محمد ولسوال نام نهاد گروه طالبان به رهبری ملا هبت الله با ده ها شورشی دیگر با افراد ملا رسول یک دست میشود.

هرچند تعداد از یکجا شده ها با ملا رسول به گونه دقیق معلوم نیست اما با سلاح های سنگین وسبک و نیز موتر سایکل مجهز اند.

به باور وزارت دفاع ملی رهبری تازه گروه طالبان با ضعف مدیریتی و مشکلات مالی فراوان روبروست از همین رو این گروه با چند پارچگی روبرو شده است.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید “پس از مرگ ملا منصور در میان گروه طالبان بی اتفاقی آمده است و این بی اتفاقی بخاطر منابع است که بین خود در افتاده اند و ضعیف شده اند.”

گروه ملا رسول پس از مرگ ملا محمد عمر درکنار اینکه با نظامیان افغان درگیر بوده است به رهبران جدید طالبان نیز بیعت نکرده و با افراد این گروه نیز درگیرنبرد بوده ست . آگاهان سیاسی بدین باور اند که گروه طالبان به قوت پیشین را ندارند زیرا بزرگترین تمویل کننده این گروه همانا پاکستان با فشار های جهانی روبروست.

میاگل وثیق آگاه سیاسی گفت ” پاکستان از کمک های امریکا برای تقویت طالبان استفاده کرد اگر امریکا فشار های لازم را بیاورد پاکستان کار کرده نمیتواند و فشارهای زیاد بالای پاکستان سبب میشود که این کشور دست از کمک به گروه های هراس افگن بردارد”.

پس از آنکه مرگ ملا محمد عمر بر ملا شد چند دسته گی و شک تردید در میان گروه طالبان به میان آمد.و به تازگی هم رییس ستاد ارتش امریکا گفته است رهبر جدید گروه طالبان نتوانسته است درنیمه تابستان حملات این گروه را شدت بخشند.

گزارشگر: احمد فرشاد صالح

About Ariana News

Avatar

Check Also

«عمل‌کرد غیرقانونی کمیسیون انتخابات کشور را به بحران خواهد برد»

(Last Updated On: نوامبر 18, 2019) اگر کمیسیون مستقل انتخابات، بربنیاد قانون عمل نکند و …