خبرهای تازه

دلیل لغو نشست صلح مسکو فاش شد

(Last Updated On: آگوست 28, 2018)

یک روز پس از توافق کابل و مسکو برای به تاخیر انداختن نشست صلح مسکو، وزارت خارجه کشور می گوید که این نشست به دلیل تضاد با دیدگاه‌های صلح حکومت افغانستان به تعویق انداخته شده است.

وزارت خارجه یکی از این تضاد ها را دعوت گروه طالبان به عنوان یکی از طرف های شرکت کننده در این نشست میداند.

نصیر احمد اندیشه معین اداری و منابع وزارت خارجه به آریانانیوز گفت: “یک فارمت کاملاً متفاوت بود، که طالبان به عنوان یکی از طرف ها شرکت می‌کردند، و این چیزی بود که از اصل اجماع دور بود. ما ضرورت به اجماع داریم تا با این فارمت گفتگو کنیم”.

این که چه زمانی کابل و مسکو روی محتوا و زمان برگزاری این نشست به توافق میرسند، روشن نیست.

روسیه از ۱۲ کشور به‌ شمول افغانستان و امریکا  و گروه طالبان برای اشتراک دعوت کرده بود.

طالبان برای شرکت دراین نشست چراغ سبز نشان دادند؛ اما کابل و واشنگتن گفتند که به دلیل عدم هماهنگی با حکومت افغانستان دراین نشست شرکت نمی کنند.

نصرالله ستانکزی، استاد دانشگاه در مورد گفت: “چیزیکه خطرناک است، جستجوی منافع قدرت های بزرگ است درقضیه افغانستان، تضاد منافع که امریکا با روس‌ها درمنطقه دارد، روس‌ها این منافع را در نشست مسکو تعقیب می‌کنند، و امریکا هم در قطر و جاهای دیگراین منافع را تعقیب می‌کند”.

دراین میان برخی اعضای پیشین گروه طالبان می گویند که با تاخیر این نشست گروه طالبان دیگر در آن حضور پیدا نخواهند کرد.

نظرمحمد مطمئن، عضو پیشین گروه طالبان گفت: “به تاخیر افتیدن نشست صلح مسکو، تلاش های صلح امریکا را با شک وتردید روبرو می سازد. خوب بود که امریکا و حکومت افغانستان شرکت می‌کردند، حالا که به تاخیر افتیده فکر می شود که حکومت افغانستان درسیاست خارجی اش راهبرد امریکا را تعقیب می‌کند”.

درهمین حال وزارت خارجه می گوید که وزیر خارجه ازبکستان در راس یک هییت با رهبران حکومت افغانستان دیدار کرده و روی تعهدات انجام شده در نشست تاشکند، گفتگو کرده است، از جمله پشتیبانی و همکاری در روند صلح افغانستان.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

ترمپ: اگر طالبان حاضر به آتش‌بس نیستند ما چرا زحمت بکشیم؟

(Last Updated On: سپتامبر 21, 2019) دونالد ترمپ می گوید که به دلیل حاضر نشدن …