خبرهای تازه

دفاتر ولایتی شورای عالی صلح به حالت تعلیق درآمد

(Last Updated On: دسامبر 25, 2018)

شورای عالى صلح، دفاتر ولایتی این شورا را در ۳۴ ولایت به حالت تعلیق در آورد.

در مکتوبی به امضای عمر داوودزی دبیر شورای عالی صلح آمده است که براساس توافق رهبری شورای عالی صلح، تصمیم اتخاذ گردیده که دفاتر کمیته های صلح ولایتی به حالت تعلیق در آید.

شورای عالی صلح می گوید: این برنامه برای اصلاحات در کار شورای صلح است؛ و از قبل برای آن تصمیم گرفته شده بود.

اسد الله زایری، معاون سخنگوی شورای عالی صلح می گوید: “بحث لغو نیست، بحث تعلیق و یا توقف فعالیت های ولایتی است چون ما یک زمان اساس را گذراندیم و وارد مرحله جدید شدیم.”

اما باورها این است که رییس جمهور با اعلام هیئت مذاکره کننده صلح و تشکیل بورد عالی مشورتی، کار شورای عالی صلح را سیاه کرده است، و شاید از این رو است که شورای صلح هم می خواهد بار مسوولیت را کم کند.

سید اسحاق گیلانی، رهبر نهضت اسلامی افغانستان می گوید: “شورای عالی صلح همان حیثیت اصلی خودش را با این تعلیق وظایف دفاتر ولایتی خود از دست داد و به حیث یک دفتر بسیار ناکاره اینجا خواهد ماند.”

درشت ترین دلیل برای این تغییرات در شورای عالی صلح اوج گرفتن گفتگو های آشتی طالبان با امریکا گفته می شود، هرچند در اوج همین تنش ها شایعه مبنی بر خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان هم پخش شد؛ باورها بر این است که رفتن نظامی های امریکایی بی ربط با گفتگوهای صلح  نیست.

جاوید فیصل، آگاه سیاسی می گوید: “اگر پالیسی پاکستان تغییر نکرده باشد، خروج نیروهای خارجی از افغانستان هیچ نوع کمکی به صلح نمی کند. چون طالب در گذشته با ما جنگ داشت حالا هم می جنگد و در آینده هم خواهد جنگید.”

جنگ دوامدار افغانستان منبع عایداتی خوبی برای برخی ها شده است و این وضعیت ادعا های  را به بار آورده که همین چهره ها برای حفظ درآمد شان، مانع آشتی حکومت با طالبان می شوند.

عزیز رفیعی، رییس مجتمع نهاد های مدنی می گوید: “گروه های سیاسی در داخل نظام افغانستان وجود دارد که اگر صلح شود روزی شان قطع می گردد، اقتدار شان به پایان می رسد. این ها از پهلوی جنگ نان می خوردند، از بی امنیتی و بی قانونی نان می خوردند این گروه ها به صورت قطع مخالف صلح اند.”

با این حال زلمی خلیل‌زاد نماینده صلح امریکا برای افغانستان در ادامه سفر های منطقه یی اش در ماه آینده میلادی به هند میرود تا دیدگاه مقام های این کشور را نیز در روند صلح شریک سازد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …