دسته‌های انتخاباتی از بلند بودن آرای تقلبی در انتخابات ریاست جمهوری نگران اند

(Last Updated On: اکتبر 7, 2019)

شماری از دسته‌های انتخاباتی، از رقم بلند آرای تقلبی و خیالی در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، نگران هستند و می‌گویند که تلاش‌ها بر این است تا این آرا داخل سیستم شده و معتبر شناخته شوند.

اعضای ارشد این دسته‌های انتخاباتی می‌گویند که اگر جلو آرای بدون بایومتریک گرفته نشود، بحران‌های جدی انتخاباتی را به دنبال خواهد داشت.

پس از پایان روز انتخابات، نگرانی‌ها درباره آرای تقلبی پا برجاست و شماری از دسته‌های انتخاباتی می‌گویند که تقلب‌های سازماندهی شده در این روند وجود دارد و کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا آرای پاک و ناپاک را از هم تفکیک  کرده و شفافیت انتخابات را تضمین کند.

همایون جریر، عضو دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی، میگوید: “با تاسف این انتخابات دو مشکل مهم داشت که مشروعیت انتخابات را زیر سوال برد، اول شرکت کم‌رنگ مردم و دوم تقلب صدهاهزار رأی غیربایومتریک شده وجود دارد که از یک محل چندین گزارش ارائه شده در باره آرای استعمال شده و این یک نگرانی است.”

همچنان، نوررحمان اخلاقی، عضو دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، اظهار میدارد: “آمارهای خیالی که بایومتریک نشده و صندوق‌ها به دست پر شده و آماری است که در جای دیگر صندوق‌ها برده شده و بعد پر شده، یک رقم بلند است و بعضی‌ها تلاش دارند که این آرا داخل سیستم شود و ما کتبآ این موضوع را با کمیسیون شریک کرده ایم.”

در همین حال، مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که کارکردهای این نهاد بر بنیاد قانون به پیش می‌رود و جلو تقلب‌های صورت می‌گیرد گرفته می‌شود. همچنان، این مسئولان تأکید می‌کنند که میزان شکایت‌ها در مقایسته با انتخابات‌های گذشته کاهش داشته و در رابطه به موارد تقلب، پاسخ‌گو هستند.

حبیب الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه این کمیسیون، می‌گوید: “اولین انتخاباتی است که شکایت‌ها خیلی کم است و مشکلاتی در روز رأی‌دهی وجود داشته و در برخی موارد دستگاه‌های بایومتریک مشکلات تخنیکی پیدا کرده و ما درهر مرحله به مردم آماده به پاسخ‌گویی هستیم.”

هرچند انتقال مواد اساس انتخاباتی به مرکز تا کنون تکمیل نشده تا بررسی‌ها درباره تمامی آرای پاک و ناپاک صورت گیرد، اما کمیسیون مستقل انتخابات تعهد کرده است تا به تمامی موارد تقلب و شکایت‌ها بربنیاد قانون مستقلانه رسیده‌گی خواهد کرد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا طرح صلح میان فلسطین و اسرائیل را اعلام کرد

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020) آقای ترامپ در نشست خبری مشترک با نخست وزیر …