دسته‌های انتخاباتی: آماده توافق مشروط با کمیسیون انتخابات هستیم

(Last Updated On: اکتبر 12, 2019)

نماینده‌گان شماری از دسته‌های انتخاباتی، می‌گویند، اگر کمیسیون مستقل انتخابات، شرایط  بدیل وارد کردن اطلاعات در ذخیرگاه مرکزی اطلاعات را بپذیرد آنان نیز روی این موضوع توافق خواهند کرد.

این نماینده‌گان، تأکید می‌کنند که تا اکنون جزئیات روشن  در مورد تلاش‌های حک کردن  ذخیره‌گاه اطلاعات مرکزی این نهاد و این که چرا مشکل سرعت در انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بایومتریک بوجود آمده از سوی کمیسیون ارائه نشده است.

اما تلاش‌های حملات سایبری بر ذخیره‌گاه مرکزی آرای بایومتریک شده و مشکل سرعت در انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بایومتریک به این ذخیره‌گاه سبب شد تا نماینده‌گان دسته‌های انتخاباتی با کمیسیون مستقل انتخابات برای حل این چالش‌ها وارد گفت‌وگو شوند.

نوررحمان اخلاقی، یک عضو دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی می‌گوید اگر ۱۴ شرط را که  بر کمیسیون مستقل انتخابات روی بدیل این روند پشنهاد کرده اند این نهاد بپذیرد آنان آماده توافق اند.

آقای اخلاقی، می‌افزاید: “این ها پشنهاد داشتند که کارت حافظه به کمپیوتر وصل شود که ما ۱۴ شرط را پشنهاد کردیم اگر شرایط ما را قبول کردن ما آماده هستیم که توافق کنیم و شرط‌های ما قرار ذیل است سیستم باید از حالت وای فای برآید کمپیوترها کاملاٌ صاف و با حضور ناظرین در آن انستالیشن شود.”

از سویی هم، نمایندگان دسته‌های دیگر انتخاباتی، تاکید می‌کنند که باید شیوه بدیل وارد کردن اطلاعات از دستگاه‌ها به ذخیره‌گاه مرکزی که از کمیسیون مستقل انتخابات پشنهاد شده است مورد آزمایش قرار گرفته و کارشیوه آن نهایی شود.

داوود سلطان زوی، ناظر دسته انتخاباتی دولت ساز، میگوید: “بحث تخنیکی است، برای اینکه آن امتحان شود و سرعت انتقال تثبیت شود، بعد از گذشتاندن امتحان آنان روی یک طرزالعمل کار میکنند، که از چه نوع یک طرزالعمل کارگرفته شود و معلوم دار که نقاط نظر تیم های مختلف هم در آن گنجانیده خواهد شد.”

در همین حال، حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که توافق با نماینده‌گان نامزدان ریاست جمهوری روی بدیل روند وارد کردن اطلاعات به ذخیره‌گاه مرکزی این نهاد صورت گرفته است.

آقای ننگ، اظهار میدارد: “ما به این توافق رسیدیم که حالا انتقال دیتا که در کدام وسیله بایومتریک قرار دارد، ما آنرا آزمایش میکنیم و در کمترین وقت ما این دیتا را در بانک اطلاعات مرکزی انتقال میدهیم.”

با این همه، دیده شود که آیا کمیسیون مستقل انتخابات خواهد توانست در ۲۷ میزان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام خواهد کرد یا  خیر.

این در حالی است که دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» از کمیسیون مستقل انتخابات میخواهد که روند شامل ساختن آرا به سرور عمومی این کمیسیون را متوقف کند. اسدالله سعادتی، معاون دوم این دسته انتخاباتی امروز(شنبه، ۲۰ میزان) در یک نشست خبری در کابل میگوید که آنان متوجه این مسئله شده‌اند که کمیسیون انتخابات آرای بدون بایومتریک را نیز شامل سرور عمومی میکند.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا طرح صلح میان فلسطین و اسرائیل را اعلام کرد

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020) آقای ترامپ در نشست خبری مشترک با نخست وزیر …