در چهار روز گذشته تنها در چهار ولایت بیش از ۱۰۰ نظامی کشته یا زخمی شده اند

(Last Updated On: ژوئن 10, 2018)

با نزدیک شدن زمان آتش بس حکومت و گروه طالبان حملات این گروه بر نظامیان در برخی از ولایات افزایش یافته است.

از چهار روز بدینسو طالبان بر پاسگاه های نظامیان در چهار ولایت کشورحمله کرده اند که در نتیجه تلفات سنگینی را به نیروهای امنیتی وارد کرده اند.

بر اساس آمارها در چهار روز گذشته تنها در چهار ولایت بیش از 100 نظامی کشته و یا زخمی شده اند.

بر اثر حمله طالبان بر قرارگاه ارتش در زاول هرات 18 سرباز جان باختند، در ولسوالی قلعه زال کندز 25 سرباز، در مرکز سرپل 11 نظامی، و در ولسوالی ارغنداب و شاه ولی کوت ولایت قندهار نیز 37 نظامی جان باخته اند.

این وضعیت نگرانی های را برانگیخته است.

فرید بختور، رییس شورای ولایتی فراه می گوید: “روزی نیست که تلفات نیروهای امنیتی پولیس و اردو دوازده یا سیزده نفر نداشته باشیم. ای خودش قابل تشویش است. در ماه های گذشته ما اضافه تر از 30 کشته داشتیم.”

در همین حال، وزارت دفاع  نیز وارد شدن تلفات بر نظامیان را رد نمی کند اما می گوید: آنان از تمام  نیرو برای مهار ساختن تهدیدات دشمن استفاده می کنند.

محمد رادمنش، سرپرست سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید: “به هر وقتیکه دشمنان مردم افغانستان تهدیداتی را متوجه مردم بسازد ما از آنچه در امکانات خود داریم بخاطر مصئونیت مردم استفاده می کنیم و امروز هم عملیات های ما در جائیکه تهدیدات متوجه مردم و دولت است ادامه دارد.”

آگاهان نظامی وارد شدن تلفات بر نظامیان را نبود مدیریت درست و ضعف در ادارات کشفی و استخباراتی می دانند.

جاوید کوهستانی، آگاه امور نظامی می گوید: “نیروهای ما در خط دفاعی زمین گیر هستند. دولت برنامه های تعرضی و همچنان حفاظت از جان نیروهای امنیتی افغانستان را ندارد. ضعف مدیریتی‌ ست همزمان با اعلام آتش بس احتمالن دشمن می خواهد از این فرصت برای حملات بیشتر استفاده کند.”

عتیق الله امرخیل، آگاه امور نظامی در مورد می افزاید: “هر کس باید فکر کند که دشمن بسیار هوشیار است. در کجا حمله می کند. این موضوع را باید پیشگویی کرده بتواند در کجا مه ضعف دارم که تقویت اش کنیم که دشمن در آنجا رخنه نکند. متاسفانه این گونه نیست.”

این درحالیست که چندی پیش ارتش کشور از تغییر در راهبرد جنگی اش سخن زده بود، و پس از آن حکومت آتش بس یک هفته ئی را در برابر مخالفان اعلام کرد. اکنون دیده شود که پس از آتش بس در میدان های نبرد چه تغیری به وجود خواهد آمد.

گزارشگر: افسون محمدی

About Ariana News

Check Also

عدم توافق میان کمیسیون انتخابات و اداره احصائیه مرکزی

(Last Updated On: آوریل 23, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند تا اکنون برای …