خبرهای تازه

در دو سال پسین کودکان قربانی سلاح‌های انفجاری در کشور افزایش یافته است

(Last Updated On: می 16, 2019)

در دو سال پسین، از هر ده کودک، هشت کودک قربانی سلاح‌های انفجاری در افغانستان شده است.

پژوهش تازه نهاد جهانی حمایه کودکان، نشان می‌دهد که کودکان در افغانستان، دو برابر بزرگ‌سالان در خطر مرگ برخاسته از موشک‌ها و مواد انفجاری قرار می‌گیرند و به گونه جدی نسبت به بزرگ‌سالان با آسیب‌های روحی و فزیکی روبرو اند.

بربنیاد آمارهای این نهاد، افغانستان با آمار تلفات بیش از سه‌هزار کودک در سال ۲۰۱۷، در رده نخست پنج کشور مرگبار جهان برای کودکان قرار گرفته است.

مریم عطایی سخنگوی این نهاد می‌گوید: “۸۵ درصد کودکان از سلاح منفجر شده و همچنان راکت و نارنجک نسبت به بزرگسالان آسیب دیده اند و آسیب کودکان نسبت به بزرگ سالان دو برابر است.”

با این حال، در یکی از مرکزهای آموزشی این نهاد، با ذبیح ۱۲ ساله را گفت‌وگو شده است، وی یک آواره و قربانی جنگ از ولایت غزنی است؛ کودکی که گواه جان باختن برادر و بسیاری بسته‌گان اش در جنگ بوده است. 

ذبیح اظهار می‌دارد: “دو برادرم شهید شد، دو سال جنگ را در آنجا بودیم، باز این جا آمدیم در یک خانه کرایی، در اینجا آمدم درس می خوانم بخاطر که از حق و حقوق ام آگاه شوم.”

ذبیح در این مرکز هم سبق می‌خواند و هم از حقوق اش در جامعه آگاه می‌شود، وی کودکی است با آرزوهای زیاد که می‌خواهد در آینده مهندس شود و پدر اش را از کار پر مشقت با کراچی در بازارهای شهر نجات دهد.

ذبیح می‌گوید: “در آینده آرزو دارم که در وطن صلح بیاید و وطن جور شود… نمی خواهم خاطره هایی که در غزنی داشتم در اینجا دوباره ببینم.”

نهاد جهانی حمایه کودکان، آمار تلفات کودکان در سال ۲۰۱۷ میلادی در جنگ‌های افغانستان، یمن، سوریه، نیجریه و عراق را بیش از هفت هزار تن اعلام کرده است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

عرضه خدمات ترانسپورتی در کشور «دیجیتلی» می‌شود

(Last Updated On: سپتامبر 17, 2019) مسئولان در وزارت ترانسپورت، می‌گویند که تاحال سیستم‌های معیاری …