دبیر کل ناتو: حضور ناتو در افغانستان وابسته به نتیجه گفتگوهای صلح است

(Last Updated On: مارس 15, 2019)

حضور نظامی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان، بستگی به نتیجه گفتگوهای صلح امریکا با طالبان دارد.

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو در گزارش سالانه اش تاکید می ورزد که ناتو از روند گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان پشتبانی می‌کند و می‌گوید که دوام حضور نظامی این پیمان در افغانستان بصورت جدی وابسته به نتیجه گفتگوهای صلح با طالبان دارد.

آقای ستولتنبرگ می‌گوید: “ما وعده داده ایم که از افغانستان تا سال ۲۰۲۴ حمایت می کنیم اما حضور نظامی ما درین کشور وابسته به نتیجه گفتگو های صلح با طالبان است هنوز خیلی وقت است که به یک نتیجه برسیم تا هنوز هیچ چیز نهایی نشده است. “

در همین حال، دبیر کل ناتو تلاش‌های نماینده ویژه امریکا برای گفتگوهای صلح  افغانستان را در هماهنگی با متحدان این پیمان می داند از همین رو از پشتبانی از این روند سخن می زند.

آقای ستولتنبرگ اظهار میدارد: ” ناتو شدیدا از تلاش های صلح حمایت می کند. ما از گفتگو های که در حال حاضر میان طالبان و ایالات متحده در جریان است استقبال می کنیم ما هفده  سال در کنار هم با نیرو های آمریکایی در افغانستان بودیم و مطیمنا خروج ما هم یکجا صورت خواهد گرفت.”

از سویی هم، آگاهان سیاسی در کشور به این باور اند که حضور نظامی کشورهای عضو ناتو در افغانستان وابسته به تصمیم ایالات متحده امریکا در کشور است.

مهدی زاهدی، یک تن اگاه سیاسی میگوید:”تمام نیرو های متحدان امریکا هم از افغانستان خارج خواهد شد اما پیش از خارج شدن نیرو های امریکایی چون آخرین نیروی که از افغانستان خارج خواهد شد نیرو های امریکایی خواهد بود.”

این در حالی است که در پنجمین دور از گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر هر دو طرف روی مسوده خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافق کرده اند اما تا هنوز دو طرف به کدام نتیجه نهایی دست نیافته اند.

About Ariana News

Check Also

سکات میلر از حضور گروه داعش و القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرد

(Last Updated On: می 21, 2019) جنرال سکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو و امریکایی در …