داکتر عبدالله عبدالله: مردم از ما تقاضا دارند که براساس “رای پاک آنها” اعلام حکومت کنیم

(Last Updated On: جولای 8, 2014)

Abdullah

داکتر عبدالله عبدالله پیش از چاشت امروز در همایش بزرگ مردمی که توسط هزار ها تن از اعتراض کننده ها بدلیل اعلام نشر نتایج ابتدایی انتخابات در خیمله لویه جرگه کابل صورت گرفته بود گفت که “آرای تقلبی را نمی پذیریم و اجازه نمیدهیم که کسی با آرای تقلبی وارد ارگ شود”.

با آنکه اشتراک کننده از وی میخواستند تا اعلام حکومت کند، اما آقای عبدالله برای آنان وعده داد که از آرای پاک آنان دفاع میکند و برای بیرون رفت از این بن بست برای چند روز محدود وقت بدهند.

آقای عبدالله که در جمع این توده بزرگ مردی سخنرانی میکرد مراحل و گفتگو های را که در این اواخر با تیم مقابل و نهاد های جامعه بین المللی به بحث گرفته بودند مختصراً تشریح کرد و گفت:” ما هرگز نتیجه آرای تقلبی را قبول نداریم”.

وی همچنان گفت:”  نتایجی که روز گذشته ازجانب کمیسیون انتخابات اعلام شد نامشروع است و تصمیم ما را هیچ کس در سراسر دنیا نادیده گرفته نمیتواند”.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به مردم خود وعده داد که حکومت اش را در آینده نزدیک اعلام خواهد و بگونه مشروع وارد ارگ خواهند شد.

وی با انقتاد از عمکرد تقلب و دخالت مستقیم ارگ ریاست جمهوری مبنی بر اعلام نتایج ابتدایی توسط کمیسیون مستقل انتخابات گفت:” تشکیل مثلثی با ترکیب کمیسیون های انتخاباتی، ارگ ریاست جمهوری و شخص داکتر اشرف غنی هر پیشنهاد مشروع ما را که برای بیرون رفت از این بن بست سیاسی بود رد کردند و گفتند که “فیصله کردن در این چنین موارد دخالت در کار کمیسیون مستقل انتخابات است”.

آقای عبدالله گفت:” خواست ما از کمیسیون و این مثلث این بود که باید آرای یازده هزار محلی که آرای مشکوک دارد و از طرف جامعه بین المللی نیز مورد انتقاد بوده با حضور داشت هیأت بین المللی و ناظرین ما و تیم مقابل تفتیش شود، آرای پاک و نا پاک از هم جدا شود و بعد از آن نتیجه که قابل قبول هردو جناح باشد اعلام گردد”.

داکتر عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنان از کارکرد های رییس جمهور کرزی در سیزده سال گذشته انتقاد کرد و گفت که “در سیزده سال گذشته حکومت کرزی در حق مردم افغانستان جفا کرده است”.

به گفته آقای عبدالله او در انتخابات سال ۲۰۰۹ هم برنده بوده، اما بخاطر مصلحت سیاسی و بیرون رفت از اینکه مبادا تشنج و سوی استفاده ی بوجود بیاید آنرا مانند یک زهر نوشید و بشکل یک اپوزیسیون فعال و سالم در کنار مردم خود ایستاده شد.

آقای عبدالله از تماس ها و گفتگو های تیلفونی با وزیر خارجه و بارک اوباما رییس جمهور امریکا یاد کرد و گفت که قرار است آقای کری روز جمعه برای بیرون رفت از این بن بست انتخابات به افغانستان بیاید.

با آنکه در تالار لویه جرگه که صد ها تن از شخصیت های بزرگ سیاسی، بزرگان قوم، و همچنان هزاران تن از هوادران اش صف کشیده بودند و همواره برای اعلام حکومت اش بحث رییس جمهور مشروع و مورد اعتماد مردم افغانستان از وی میخواستند تا اعلام حکومت کند، اما وی احساسات مردم را قابل قدر خواند و از آنان خواست تا برای مدت کوتاه و محدود برایش فرصت بدهند تا در مورد فکر کند.

این واکنش مردم و هوادران تیم اصلاحات و همگرایی در حالی صورت گرفته است که روز گذشته کمیسیون مستقل انتخابات نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که نظر به اعلام نتیجه ابتدایی در این مرحله داکتر اشرف غنی احمدزی ۵۶۰۴۴ درصد و داکتر عبدالله عبدالله ۴۳۰۵۶ در صد آراء رل از هشت میلیون و ۱۰۹ هزار و ۴۹۳ رأی بدست آورده بودند.

گفتنست که پیش از این نیز داکتر عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری که به گفته خودش در این دور تقلب گسترده صورت گرفته است رابطه اش را با کمیسیون مستقل انتخابات قطع کرده بود و خواستار جدا سازی آرای پاک از آرای نا پاک شده بود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

اعلام آمادگی ریاست تربیت بدنی و ورزش جهت قرنطین بیماران ویروس کرونا

(Last Updated On: مارس 29, 2020)ریاست تربیت بدنی و ورزش برای واگذاری اماکن خود به …