دانش: طرح کاهش خشونت فرار از صلح پایدار است

(Last Updated On: ژانویه 19, 2020)

محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری طرح «کاهش خشونت» در روند صلح افغانستان را فرار از صلح و فریب افغان ها و جامعه جهانی عنوان کرده است.

آقای دانش که در محفل «رونمایی استراتیژی محافظت از مدافعین حقوق بشر» که از سوی سازمان عفو بین الملل پیش از چاشت امروز یکشنبه، ۲۹ جدی در کابل برگزار شده بود، صجبت می‌کرد گفت که این طرح مبهم و نوعی فرار از صلح و فریب مردم و جامعه جهانی است.

معاون رییس جمهوری گفت: “ممکن است با چنین توجیهاتی از طرف گروه طالبان و حامیان آنها، جانب ایالات متحده حاضر شود سند توافقنامه صلح را امضا کند. اما این برای مردم افغانستان که طرف اصلی قضیه است، هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.”

آقای دانش همچنان با اشاره به پیشرفت های مذاکرات صلح بین گروه طالبان و نماینده ویژه آمریکا گفت: “ما به عنوان دولت و ملت افغانستان بدون شک از برقراری صلح استقبال می کنیم و تامین امنیت پایدار و خاتمه جنگ خانمانسوز از آرزوهای دیرینه مردم ما است.”

وی اما در رابطه به میکانیزم مذاکرات صلح و فضای مناسب برای این مذاکرات تصریح کرد که تا شروع “مذاکره مستقیم بین الافغانی با محوریت حکومت افغانستان” و آغاز “آتش بس سرتاسری”، “هیچ اعتمادی بین دو طرف و هیچ امیدی برای آینده پدید نخواهد آمد.”

سرور دانش افزود که تا کنون در مذاکرات صلح هم حکومت و هم مردم به شمول نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و گروه های قومی در حاشیه قرار گرفته اند و در چنین وضعیتی تحقق صلح امکان پذیر نیست.

وی در رابطه به محتوای توافقنامه صلح نیز گفت که صلحی مورد قبول مردم افغانستان است که همه جوانب، از جنگ دست کشیده و با مشارکت در قدرت از طریق میکانیزم های دیموکراتیک و قانونی، فضای زندگی سیاسی مسالمت آمیز را برای مردم افغانستان فراهم نمایند.

وی از اصل جمهوریت و حقوق شهروندی و صیانت از حقوق بشر در راس همه اصول اساسی و ارزش هایی مردم افغانستان است یاد کرده و گفته است: “انتخابات، آزادی بیان، آزادی رسانه ها و احترام به حقوق زنان و اقلیت ها جز اصول اولیه حقوق بشری افراد است که نباید نادیده گرفته شود.”

معاون رییس جمهور تاکید کرد که توافق بر نظام امارتی یا هر نوع نظامی که از آن صدای پای دیکتاتوری و استبداد شنیده شود و جمهوریت و حقوق بشری افراد را نقض کند، نه تنها صلح را به ارمغان نمی آورد بلکه جنگ را با نام و عنوان دیگری در افغانستان تشدید خواهد کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

اشرف غنی با زلمی خلیلزاد ملاقات کرد – نشست مونیخ

(Last Updated On: فوریه 16, 2020)ریاست جمهوری در خبرنامه ی اعلان نمود که رییس جمهور …