دانش: سایه طالبان بر آزادی بیان حاکم نخواهد شد

(Last Updated On: مارس 18, 2019)

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری هشدار میدهد که آزادی بیان نباید، درگفتگوهای صلح به معامله گرفته شود.

آقای دانش که در مراسم بزرگداشت از روز ملی خبرنگار سخن میزد تاکید می ورزد که بار دیگر سایه امارت اسلامی طالبان بر آزادی بیان حاکم نخواهد شد.

وی افزود: “آزادی بیان برای مردم افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است و حفاظت از این آزادی تنها در سایه نظم سیاسی و حقوقی مبتنی بر قانون اساسی موجود امکان‌پذیر است”.

درهمین حال فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان  پرونده های ثبت شده از خشونت با خبرنگار را بی پیشینه میداند واز حکومت می خواهد که برای مصونیت خبرنگاران راهکارهای ویژه را روی دست بگیرد.

تادامیچی یاماماتو، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان می گوید: “سال 2018 خونین ترین سال برای خبرنگاران افغان بود، در این سال بیشتر قضایایی خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده است، حکومت افغانستان باید برای مصئونیت خبرنگاران راهکارهای ویژه را روی دست بگیرد”.

همزمان، شفیقه حبیبی رییس اتحادیه ژورنالیستان افغانستان در این نشست گفت که آزادی بیان در گفتگوهای صلح، بگونه جدی درنظر گرفته نشده است.

بااین همه یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان میدهد که خشونت ها در برابر کار خبرنگاران هنوز پابرجاست.

بربنیاد این گزارش در 12 ماه گذشته بیشتر از 90 پرونده خشوونت دربرابر خبرنگاران به ثبت رسیده است . ازجمله کشته شدن 20 خبرنگار.

افزون براین مرکز خبرنگاران افغانستان در برنامه رقابتی، مستند تهیه شده در شبکه آریانانیوز را درجمع 10 فعالیت رسانه یی  برتر سال و شاهپور فرهمند را بعنوان یکی از ده بهترین خبرنگار سال افغانستان جا داد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

اخراج والی حکومت از سرپل؛ عبدالله والی جدید تعین کرد

(Last Updated On: فوریه 22, 2020)عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور چهار روز پس از اعلام …