دامنه اعتراض های ضد حکومتی از کابل به هرات رسید

(Last Updated On: ژوئن 5, 2017)

شماری از فعالان سیاسی و مدنی، استادان دانشگاه، دانشجویان و باشندگان هرات به روز یکشنبه با اشتراک در یک تجمع اعتراضی، خواهان کناره گیری رهبران حکومت وحدت ملی شدند.

آنان با انتقاد تند از نا توانی حکومت در تامین امنیت، شعار هایی بر ضد رییس جمهوری و رییس اجراییه سر دادند.

فیصل کریمی استاد دانشگاه و یک تن از معترضان به آریانانیوز گفت: “ذهنیت طالبانی از ارگ ریاست جمهوری شروع تا دیگر نهادها باید از بین برود تا دیگر خون مردم بیگناه ما به زمین نریزد و دیگر مردم ما قربانی سیاست های فاشیستی و مستبدانه رهبران حکومت وحدت ملی نشوند”.

افزون بر تقاضای کناره گیری رهبران حکومت، معترضان خواستار شناسایی و محاکمه کسانی که روز جمعه بر غیر نظامیان در کابل گلوله باری کرده و آنها را به خاک خون کشاندند شدند.

حسین حیدری یک تن از معترضان تاکید کرد: “چگونه قومندان گارنیزیون کابل و یا کسی که رهبری نیروهای امنیتی را به عهده داشته دستور شلیک را بالای راه پیما کننده گانی داده که حداقل یک چوبی با خود نداشتند”.

از سویی هم برخی از نمایندگان هرات در شورای ملی و شورای ولایتی در این تجمع اعتراضی تاکید میکنند که حکومت افغانستان هم اکنون از کنترول رییس جمهوری و رییس اجراییه خارج شده و توسط ستون پنجم اداره میشود.

ناهید فرید نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان گفت: ” کسانی که باید محاکمه می شدند، مجازات می شدند به پنجه عدالت سپرده می شدند هنوز هم فعالیت می کنند، زنده هستند و در حال سازماندهی حملات بیشتر هستند”.

داکتر مهدی حدید رییس کمیته امنیتی شورای ولایتی هرات تاکید دارد که دولت بیشترین ضربه را از سوی کسانی که زیر اداره دولت به نفع گروه مخالف فعالیت می کند، می بیند.

این درحالیست که یک روز پیش از آغاز این گرد همایی اعتراضی هشدار هایی در مورد احتمال وقوع حملات هراس افگنانه در آن مطرح شد، تا جایی که والی هرات شخصا از برگزار کنندگان آن خواست از برپایی این تجمع به دلیل تهدید های امنیتی خود داری کنند، اما برگزار کنندگان از موضع شان عقب نشینی نکرده این تجمع را زیر تدابیر سخت امنیتی برپا نمودند.

گزارشگر: حسین نیکخواه

About Ariana News

Check Also

افغانستان و تاجکستان بازارهای مشترک در مناطق مرزی دو کشور میسازند

(Last Updated On: فوریه 19, 2019) کشورهای افغانستان و تاجکستان در مناطق مرزی بازارهای مشترک …