خبرهای تازه

دادستانی کل نزدیک به ۶۰ تن را به اتهام جرایم انتخاباتی مورد بازجویی قرار داده است

(Last Updated On: ژوئن 14, 2018)

دادستانی کل می گوید، نزدیک به ۶۰ تن را به اتهام جرایم انتخاباتی زیر بررسی و بازجویی قرار داده است.

با آغاز مرحله نخست انتخابات، روند نام نویسی رای دهندگان باز هم موجی از تقلب و جرایم انتخاباتی به راه افتید.

 دادستانی کل ۵۸ تن را به اتهام جعل شناسنامه های هویت، فروش شناسنامه های دارای استیکر انتخاباتی و برخی کارمندان اداره ثبت احوال نفوس متهم به دستبرد در روند توزیع شناسنامه ها را زیر بازجویی قرار داده و برای آنان ۲۴ پرونده باز کرده است.

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کل گفت: ” تاکنون ۲۴ پرونده به اتهام تذویر تذکره، فروش تذکره های برچست دار و دستبرد برخی کارمندان ثبت احوال نفوس بوده است به لوی سارنوالی فرستاده شده است، زیر بررسی قرار دارد.”

تقلب و دستبرد در گام های نخست انتخابات از همین حال بی باوری به شفافیت این روند را فربه ساخته است.

یوسف رشید رییس دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان بیان داشت: “واقعا نتیجه بخش انتخابات رای این ها خواهد بود یا باز هم کدام معامله رخ می دهد.  در این باره نگران هستند و ما در قسمت اعتماد سازی ناکام بوده ایم.”

یافته های یک پژوهش تازه اما نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد گفتگو شوندگان آن، در انتخابات پیشرو شرکت می کنند اما یکی از عامل های درشت شرکت نکردن بیش از سی درصد در انتخابات، بی اعتمادی به شفافیت این روند گفته شده است.

اقبال برزگر عضو گروه پژوهش بنیاد سلام افغانستان اظهار داشت: “این ها توانستند دوباره  اعتبار مردم  را نسبت به کمیسیون اعاده بکنند بنابر این کمیسیون و در مجموع دیموکراسی در معرض امتحان بسیار بزرگ در آینده قرار دارد .

در این پژوهش با بیش از پنج هزار شهروند در ۳۴ ولایت گفتگو شده که بیش از ۶۰ درصد گفته اند که راه دیگری جز انتخابات وجود ندارد.

فرزان باشنده کابل می گوبد:”نسبت به این روند باور نداریم چرا که باز هم توسط تقلب افراد زورمند راه خواهند یافت.”

مسعود باشنده دیگر کابل  می گوید: “جز این روند دیگر راهی برای انتقال قدرت نیست پس خود ما باید روی سرنوشت خود تصمیم بگیریم.”

تاکنون بیش از شش میلیون شهروند برای ریختن رای در انتخابات پیشرو نام نویسی کرده اند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

سرپرست جدید اداره هلال احمر معرفی شد

(Last Updated On: فوریه 16, 2019) سروردانش، معاون دوم ریاست جمهوری، امروز طی مراسمی، حسن …