خوش‌بینی حکومت از دور هفتم گفت‌وگوهای صلح و نشست میان‌افغانی دوحه

(Last Updated On: جولای 6, 2019)

هیئت گفت‌وگو کننده افغانستان با طالبان، برای شرکت در نشست میان‌افغانی، به شهر دوحه کشور قطر رسید.

در ترکیب این هیئت چهره‌های سیاسی و نماینده‌گان غیر رسمی حکومت افغانستان حضور دارند.   

ارگ ریاست جمهوری، هفتمین دور گفت‌وگوهای امریکا با طالبان و نشست میان‌افغانی دوحه را سرنوشت‌ساز می‌داند و تأکید دارد که با برآیند این تلاش‌ها احتمال توافق‌های ابتدایی صلح با طالبان تا دو ماه دیگر وجود دارد.             

  صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست جمهوری می‌گوید: “ما تا دو ماه آینده تلاش می‌کنیم که شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری در این قسمت شویم و حد اقل تفاهم‌نامه ابتدایی که میان دو طرف صورت می‌گیرد؛ بالاخره منجر به مراحل دیگر که گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت و طالبان شود.”

در همین حال، حکومت انتظار دارد که تا دو ماه دیگر تلاش‌های صلح به توافق های ابتدایی برسد، از همین‌رو در نشست میان‌افغانی دوحه نماینده‌گان حکومت به طور غیررسمی موقف دولت را به طالبان می‌رسانند.

امید میثم، معاون سخن‌گوی ریاست اجرائیه اظهار می‌دارد: “ما امیدواریم هستیم که این کوشش‌های و نشست‌ها زمینه را بر آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی فراهم کند.”

با این همه هنوز نگرانی‌های نیز نسبت به این نشست وجود دارد، فریده نیکزاد، یک فعال رسانه یی در این مورد اظهار می‌دارد: “هیئت گفت‌وگو کننده باید باید منافع ملی و کشوری را در اولویت شان قرار داده و فضای تفاهم را به میان بیاورند.”

هرچند خوشبینی‌های از نتیجه دور اخیر گفت‌وگوهای امریکا با طالبان و نشست میان‌افغانی دوحه وجود دارد، اما منابع نزدیک به گروه طالبان نشست میان‌افغانی دوحه را در تأمین صلح اثر گذار نمی‌دانند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید: “این نشست فقط شنیدن نظر طالبان و جانب مقابل است و دیگر این نتیجه نخواهد داشت که به سرنوشت افغانستان اثر گذار باشد.”

از سویی هم، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در حساب تویتر اش، گفته است که امروز هم گفت‌وگوهای صلح به شکل گروپ‌وار ادامه داشت.
آقای شاهین، افزوده است که فردا و پس‌فردا، بخاطر نشست میان‌افغانی، دور هفتم گفت‌وگوهای صلح، تعطیل خواهد بود و به تاریخ نهم ماه روان میلادی، گفت‌وگوها ازسر گرفته می‌شود.
آقای شاهین گفته است که ما از پیشرفت در گفت‌وگوها راضی استیم، و امید داریم که کار باقی‌مانده هم به‌زودی پایان یابد و تاحال کدام مانعی در این گفت‌وگوها وجود ندارد.

با این همه دیده شود که فرجام تلاش‌های پسین منجر به تأمین صلح و پایان جنگ در کشور خواهد شد یانه.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

دانش: هیات گفتگو کننده صلح به رهبری و محوریت حکومت خواهد بود

(Last Updated On: فوریه 17, 2020)محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری کشور می‌گوید که …