خبرهای تازه

خلیل زاد: پاکستان شامل لست کشورهای حامی تروریزم شود

(Last Updated On: جولای 13, 2016)

khalilzadیک دپلومات ارشد پیشین امریکایی می گوید: پاکستان در حال حاضر یک کشور حامی ترویزم است و سیاست همکارانه واشنگتن با اسلام آباد برای تغییر این رویکرد پاکستان، ناکام بوده است.

به نظر میرسد کاسه صبر قانونگذاران امریکایی از بازی دو گانه پاکستان و استفاده ابزاری این کشور شورشیان به سر رسیده است.

به همین منظور شماری از قانونگذاران امریکایی به روز سه شنبه در پی پاسخ به این پرسش بر آمده اند که پاکستان در مبارزه علیه دهشت افگنی، دوست واشنگتن است یا دشمن آن؟

زلمی خلیلزاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان به قانونگذاران امریکایی می گوید: پاکستان به دنبال سرنگونی دولت کنونی افغانستان است. واشنگتن باید تمام کمک هایش را به اسلام آباد قطع کند، پاکستان باید در فهرست حامی ترویزم و انزوای جهانی قرار گیرد، تا مجبور به توقف سیاست حمایت از حقانی و طالبان شود.

این مقام پیشین امریکایی در افغانستان که در کمیته فرعی دهشت افگنی، تجارت و عدم گسترش تسلیحات هسته ای، که مربوط به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا می گردد صحبت می کرد پاکستان را کشور پیشتیبان دهشت افگنان خوانده و آنرا دلیل دوام جنگ افغانستان دانسته گفت: “پاکستان در حال حاضر یک کشور حامی تروریزم است. شکی نیست که ارتش پاکستان و سازمان استخبارات آن (آی اس آی) از شبکه حقانی حمایت می کند که امریکا آنرا یک سازمان دهشت افگن می داند. این هم روشن است که ارتش و استخبارات پاکستان، پناهگاه و حمایت برای طالبان فراهم می کند که یک گروه افراطگرا است. استفاده پاکستان از افراطگرایان و دهشت افگنان به عنوان ابزار نیابتی پاکستان تهدید جدی به نیروهای ائتلاف، افغان و غیر نظامیان است. در واقع سیاست پاکستان علت اصلی جنگ جاری در افغانستان است. اگر ما می خواهیم که در شکست دادن دهشت افگنی پیروز شویم، باید، با آن مقابله کنیم”.

این دپلومات کهنه کار امریکا همچنان می گوید: پاکستان از زمان سقوط طالبان در سال 2001، سیاست خطرناک و دو گانه بازی می کند و به دنبال سقوط دولت کنونی افغانستان است.

خلیل زاد گفت: “پاکستان به طالبان به عنوان یک ابزار نیابتی موثر برای تامین تسلطش بالای افغانستان نگاه می کند. اسلام آباد به این باور است که ادامه جنگ در افغانستان منجر به خروج امریکا و تغییر توازن قدرت و به نفع ابزار نیابتی آن کشور خواهد شد. در نهایت پاکستان به دنبال سرنگونی دولت کنونی افغانستان است زیرا فرمانبردار آن نیست”.

این دپلومات ریاست جمهوری جورج بوش، می گوید: واشنگتن با وضع تحریم ها، قطع کمک مالی و منزوی ساختن پاکستان می تواند به این باور رهبران پاکستانی را مجبور سازد که یکی را انتخاب کند، کمک امریکا یا همکاری با طالبان.

“با تشدید حملات هواپیما های بدون سرنشین علیه حقانی و رهبران طالبان مصالحه نا پذیر، فشار های سیاسی و مالی و وضع تحریم ها بالای حامیان شورشگری در ارتش و استخبارات پاکستان، می توان، اسلام آباد را از شبکه حقانی و طالبان جدا ساخت. پاکستان از سوی امریکا یک متحد قوی بیرون از ناتو نامگذاری شده است که مناسب آن نیست. سیاست و کارکرد کنونی آن کشور آنرا بهتر سزاوار شامل شدن در فهرست کشور های حامی دهشت افگنی ساخته است.”

آقای خلیلزاد که به عنوان نماینده امریکا در سازمان ملل متحد نیز کار کرده است، خواستار مطرح شدن حمایت پاکستان از دهشت افگنان و تجاوز آن کشور بالای افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. به گفته وی، امریکا باید معلومات را که بیانگر حمایت پاکستان از شورشگری و قاچاق مواد مخدر است، از حالت سری بودن بیرون کند.

گزارش: نذیره کریمی

About Ariana News

Avatar

Check Also

ارگ و سپیدار دو هیات گفتگو کننده جداگانه تشکیل می‌دهند

(Last Updated On: فوریه 26, 2020)یک منبع از ریاست اجرایی کشور می‌گوید که هیات مذاکره …