خبرهای تازه

خلیل‌زاد پس از دیدار با رهبران حکومت افغانستان به مسکو رفت

(Last Updated On: دسامبر 6, 2018)

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از سفرش به اسلام آباد روز پنجشنبه به کابل آمد.

ارگ ریاست جمهوری در یک اعلامیه می گوید: آقای خلیل زاد گزارش سفرهایش را به رییس جمهور و رییس اجرایی ارایه کرده  و رییس جمهور غنی هم خواستار عمل کرد مشترک دو دولت برای گفتگو های صلح با طالبان شده است.

به گفته سفارت امریکا در کابل آقای خلیل زاد پس از این دیدار به مسکو رفته است و ظاهرن می خواهد با روسیه هم در مورد صلح افغانستان گفتگو های داشته باشد.

هرچند گروه طالبان تا کنون حاضر نیست که با دولت افغانستان سر مذاکره را باز کند، اما شورای عالی صلح می گوید: تمایل طالبان نسبت به گذشته بیشتر شده و آنان باید هرچه زودتر فهرست هیات مذاکره کننده شان را هم اعلام کنند.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان می گوید: “منابع موثق به ما گفته اند که طالبان بیشتر از گذشته با صلح تمایل دارند و آن گونه که ما فهرست هیئت مذاکره کننده را اعلام کردیم از آنها نیز می خواهیم فهرست شان ارایه کنند.”

طالبان پیشتر گفته بودند که طرف مذاکره آنها امریکا است نه دولت افغانستان، موردی که ظاهرن می تواند صلح به رهبری و حاکمیت افغانها را زیر سوال قرار بدهد.

باور ها بر این است که از هر راه ممکن حکومت باید با طالبان آشتی کند و برای این آشتی قربانی های را نیز متقبل گردد.

سید اسحاق گیلانی، رهبر نهضت اسلامی افغانستان می گوید: “طالبان حالا دانسته اند که با کی و چی وقت صلح کنند و آنها آقای خلیلزاد را به عنوان نماینده آمریکا قبول کرده اند و با وی صلح می کنند.”

دیدگاه های مبنی بر این هم وجود دارد، صلحی که به حاکمیت خود افغانها نباشد ممکن بر پایان جنگ هم تاثیری نداشته باشد.

عبدالحکیم منیب، رهبر حرکت انقلاب اسلامی می گوید: “صلح بدون حاکمیت افغانها نمی تواند نقطه پایان برای جنگ باشد و این را هر دو طرف باید در نظر بگیرد.”

نقش خلیل زاد در گفتگو های صلح از سوی حکومت ارزنده دانسته می شود و اینکه طالبان هم چند بار در جریان سفرهای این نماینده امریکا در قطر دیده اند با وی بیشتر حاضر اند گفتگو داشته باشند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان می گوید: “خلیلزاد می تواند کار گفتگو های صلح را آسان سازد و بدون شک او در این گفتگو ها تاثبر گزار است.”

در آستانه سومین سفر آقای خلیلزاد؛ دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا، چندی قبل با ارسال نامه ای به نخست وزیر پاکستان خواستار همکاری اسلام آباد با پروسه صلح افغانستان و کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح شده بود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

روسیه از ادامه جنگ در کشور پس از توافق صلح با طالبان هشدار می‌دهد

(Last Updated On: آگوست 25, 2019) فدراسیون روسیه، از ادامه جنگ در افغانستان، پس از …