خلیل‌زاد: هیچ‌کسی نباید دو پا را در یک موزه کند که یا راه من یا جنگ

(Last Updated On: آوریل 4, 2019)

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دریک کنفرانس ویدیویی جزییات گفتگوهای صلح اش را با باشنده گان و مقام های ولایت های پروان، بامیان و جوزجان شریک ساخته است.

خلیلزاد بگونه غیر مستقیم از تک روی ها در روند صلح افغانستان هشدار میدهد.

وی می گوید: “هیچ کسی نباید دو پا را در یک موزه کند و بگوید که یا راه من و یا جنگ. نتیجه این کار جنگ چهل ساله در افغانستان بوده است. مانند روش کمونست ها و مجاهدین”.

در این نشست ویدیوئی فضل الدین عیار، والی پروان می گوید: “آروز داریم که دست آورد های ما زیر پا نشود و مالکیت صلح بدست خود افغانها باشد”.

در کابل هم رایزنی های خلیلزاد با چهره های سیاسی وحکومت ازبهر شکل دهی یک هییت همه شمول گفتگو کننده صلح ادامه دارد. عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور می گوید که گفتگوهای شان بیشتر روی ترکیب هییت همه شمول متمرکز بوده است.

آقای عبدالله در مورد گفتگوهای صلح می گوید: “این که صدای واحد چگونه و در کجا و به چه ترتیب تمثیل شود. و اینکه چه ترکیبی می تواند نماینده گی بهتر کند از افغانستان و درعین حال بحث زیادی روی جرگه مشورتی نشد و ممکن در روزهای آینده در این مورد بحث شود”.

ازسوی هم فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با سفیران شماری از کشورها در کابل و نیز با فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان درباره گام های بعدی صلح گفتگو کرده است.

معین معین، عضو محور مردم افغانستان می گوید: “اگر قرار باشد که اجماع توافق نظر در میان شهروندان، سیاسیون و حکومت درباره صلح بمیان نیاید، گشتن دنبال صلح در کشورهای دیگر کار عبث و بیهوده است”.

احمد سعیدی، آگاه سیاسی می گوید: “خلیلزاد تلاش دارد که پیش از دایر شدن جرگه صلح، هییت حکومت پیام صلح را به قطر ببرد؛ اما رییس جمهور تلاش دارد که جرگه دایر شود و پیام جرگه به قطر برده شود”.

درمیان این رایزنی ها، رئیس جمهورغنی، 19 تن را همچون اعضای كميسيون برگزارى لويه جرگه مشورتى صلح تعیین کرده است.

جرگه ای که به تاریخ نهم ماه ثور از بهر تعین حد و مرزهای حکومت برای پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان به فرمایش رییس جمهورغنی برگزار خواهد شد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تکمیل نشدن بسیاری از روند های تخنیکی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)درچند قدمی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هنوز بسیاری از روند های …