خلیل‌زاد: تمام جریان‌ها طرفدار آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی اند

(Last Updated On: ژانویه 16, 2019)

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، تمام جریان ها طرفدار آغاز گفتگوهای بین الافغانی اند.

این دیپلومات امریکایی پس از رایزنی با مقام های حکومتی و شخصیت های سیاسی تاکید ورزد که روند صلح افغانستان نیاز به اجماع جهانی و منطقه یی دارد.

آقای خلیلزاد پس از سفر به هند، چین و امارات عربی وارد کابل شده و با مقام های حکومت و شخصیت های سیاسی رایزنی‌ها را آغاز کرده است.

اما، ظاهراٌ حکومت از وضعیت کنونی مأیوس است و ریاست اجراییه حکومت می‌گوید که هیچ تغییری در دیدگاه طالبان به میان نیامده است.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی می‌گوید: “در موقف طالبان تغییر نیامده است اما تلاش های بین المللی و ملی در مورد روند صلح جریان دارد. “

از سوی هم شورای عالی صلح باور مثبتی در پیوند با این روند دارد.

اسد الله زائیری، معاون سخنگوی شورای صلح بیان می‌دارد: “طرفین برای امتیاز گیری بیشتر این‌گونه موقف اختیار می کنند و این بالای روند صلح تاثیر منفی ندارد.”

با این حال کشور چین که متحد استراتیژیک پاکستان در منطقه است از همکاری در روند صلح در کشور خبر می‌دهد.

لیو جینسانگ، سفیر چین در افغانستان چنین اظهار می‌دارد: “هیچ راه حل نظامی برای جنگ این کشور وجود ندارد جز گفتمان صلح چین و جامعه جهانی می خواهند افغانستان را کمک کنند و روند صلح افغانستان را سرعت ببخشند و ما حاضریم برای سرعت بخشیدن روند صلح از هر تلاشی حمایت کنیم.”

اما اگر روند صلح به نتیجه نرسد گزینه بعدی چیست ؟

گفته می شود امریکا احتمالاٌ گزینه های را برای وارد کردن فشار بیشتر بر طالبان روی دست دارد که شامل ساختن گروه طالبان در فهرست جهانی تروریزم، بستن دفترهای طالبان در قطر و پاکستان، بسته شدن منابع مالی طالبان در تمام کشورها، افزایش فشار و تحریم‌ها بالای پاکستان، وضع تحریم‌های اقتصادی و سیاسی بر کشورها و گروه‌های حامی طالبان  و افزایش حملات ویژه نیروهای امریکایی بر مراکز طالبان می‌باشد.

غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نمایندگان درین مورد می‌گوید: “اگر طالبان صلح نکنند جنگ ادامه یافته و با فشار های بیشتر مواجه خواهند شد”.

این در حالیست که گفته های وجود دارد که انتظار می‌رود زلمی خلیل‌زاد پس از کابل عازم اسلام‌آباد شود و برای پنج روز با مقام‌های پاکستانی در مورد روند صلح افغانستان مذاکراتی را انجام دهد. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

میلر: نیروهای حمایت قاطع و افغان به تعهد شان برای کاهش خشونت‌ها پابند اند

(Last Updated On: فوریه 22, 2020)دوره هفت روزه‌ی کاهش خشونت‌ها امروز شنبه، ۳ حوت، آغاز …