خبرهای تازه

خلیل‌زاد: اولویت امریکا در افغانستان صلح است تا انتخابات ریاست جمهوری

(Last Updated On: ژوئن 12, 2019)

 حکومت افغانستان، از گفت‌وگوهای صلح به رهبری زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان با نماینده‌گان سیاسی طالبان راضی شده است.

فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، در یک مناظره ویژه تلویزیونی با آریانانیوز می‌گوید، اولویت امریکا در افغانستان صلح است تا انتخابات ریاست جمهوری.

آقای خلیل‌زاد می‌گوید: “در بحثی که با حکومت داشتم، حکومت هم در این قسمت راضی است، من خوب می فهمم که مردم افغانستان تشنه صلح هستند.”

در همین حال، آقای خلیل‌زاد تآکید می‌ورزد که اروپا و کشورهای تاثیر گذار در منطقه حاضر اند که در روند گفت‌وگوهای صلح مسولیت گرفته و همکاری کنند.

آقای خلیل‌زاد دراین مورد بیان می‌دارد: “اروپا حاضر است، گفتمان صلح را مسوولیت بگیرد و به بهترین شکل آن.”

با این حال، اولویت ایالات متحده امریکا در این  فرصت زمانی صلح برقراری صلح در افغانستان است تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، از همین رو آقای خلیل‌زاد پافشاری بر ایجاد چارچوب توافق صلح، پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دارد تا زمینه برای مشارکت طالبان در قدرت و سیاسیت نیز فراهم شود.

آقای خلیل‌زاد، در این زمینه اظهار می‌دارد: “بر انتخابات هم اگر صلح نشود، پیش از انتخابات هم آماده‌گی گرفته شود، من این را که بعضی افغان ها می گویند: یا این یا او، نی من به این فکر هستم که صلح اولویت دارد، به چقدر وضاعت این را من بگویم از وقتی مسولیت گرفتیم.”

از سویی هم، آقای خلیل‌زاد، خروج نظامیان بین‌المللی از افغانستان را وابسته به سه پیش‌شرط امریکا برای افغانستان می‌داند، گفت‌وگوهای صلح با طالبان به ثمر برسد که سیاست‌گران و شهروندان کشور از آن راضی باشند، نباید از افغانستان، ایالات متحده امریکا و هم‌پیمانان اش در گزند گروه‌های هراس افگن قرار گیرند و مردمان کشور بخواهند، تا نظامیان امریکایی افغانستان را ترک کنند.

گزارشگر: فرشاد صالح

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …