خبرهای تازه

خلیل‌زاد: امریکا به دنبال توافق جامع صلح در افغانستان است نه خروج نیروهای‌اش

(Last Updated On: ژوئن 19, 2019)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغاستان، می‌گوید که واشنگتن به دنبال توافق جامع صلح در افغانستان است نه بیرون کردن نیروهایش از افغانستان.

آقای خلیل‌زاد، تأکید کرده است که توافق جامع صلح وابسته به توافق روی تمامی موارد است و تاهنوز با طالبان روی هیچ موردی به توافق نرسیده اند.

آقای خلیل‌زاد، در حساب تویترش نوشته است: “روی هیچ چیزی توافق نشده است، تازمانیکه روی همه چیز توافق نشود.توافق جامع صلح وابسته به چهار بخش باهم مرتبط است: تضمین‌های ضد هراس‌افگنی، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گفتگوهای بین الافغانی که به راه حل سیاسی منتهی شود و آتش‌بس فراگیر و دایمی. چهار چوبی که طالبان آن را می‌پذیرند.”

در همین حال، سهیل شاهین، یک سخن‌گوی طالبان گفته است که واشتگتن پذیرفته که تمامی نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کند وهیچ‌گونه مداخله ای در امور افغانستان نمی‌داشته باشد.

آقای شاهین گفته است: “امریکا پذیرفته است که در کنار بیرون کردن تمامی نیروهایش ازافغانستان، امریکا در آینده هیچگونه مداخله در افغانستان نخواهد کرد.”

با این حال، به نظر می‌رسد که گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان به بن بست مواجه شده است، اما منابع آگاه از دور هفتم گفت‌وگوهای صلح، میان دوطرف در شهر دوحه کشور خوشبین استند.

وحید مژده، یک تن آگاه سیاسی در این زمینه می‌گوید: “بنظر می‌رسد که برنامه‌های خلیلزاد یکی پی دیگری به شکست مواجه شده است و این بخاطری است که تاهنوز یک شناخت دقیق از طالبان به میان نیامده است.”

این اختلاف گویی‌ها از سوی دوطرف در حالی صورت می‌گیرد که انتظار می‌رود در روزهای نزدیک خلیل‌زاد با طالبان برای بار هفتم درقطر دیدار وگفتگو کنند. گفتگوهای که طالبان خوشبین بودند تا از چهار مورد روی دو مورد از جمله خروج نیروهای خارجی از افغانستان ونیز تضمین‌های ضد هراس افگنی به توافق نهایی دست یابند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

برشنا: طالبان سالانه ۵۵۰ میلیون افغانی پول برق ۳۲ ولسوالی را به جیب می‌زنند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)شرکت برق افغانستان «برشنا» میگوید که طالبان مسلح سالانه ۵۵۰ …