خبرهای تازه

خلیل‌زاد از بهر نهایی‌سازی توافق‌نامه صلح با طالبان به دوحه رفت

(Last Updated On: آگوست 21, 2019)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، دور نهم از سفرهای‌ا‌ش را از بهر تلاش‌های صلح به قطر و افغانستان آغاز کرد.

وزارت خارجه امریکا، در یک خبرنامه از آغاز دور دهم سفر نماینده آن کشور برای صلح افغانستان، به دوحه و کابل خبر داده است.

همچنان، آقای خلیل‌زاد در پیامی در صفحه تویتراش از آماده‌گی برای نهایی‌سازی توا‌فق‌نا‌مه صلح با طالبان خبر داده و گفته است که نخست به دوحه می‌رود ومی‌کوشد به مسایل باقی مانده نقطه پایان بگذارد.

آقای، خلیل‌زاد، گفته است: “دوباره راهی دوحه شده ام، تا مسایل باقی مانده را به پایان برسانیم. ما برای این کار آماده استیم و اکنون دیده شود که آیا طالبان نیز آماده استند.”

درهمین حال، محمد اسماعیل خان یک تن از چهره‌های جهادی از آن‌چه که توافقات پنهانی میان طالبان وامریکا می‌داند، ابراز نگرانی می‌کند.

آقای اسماعیل خان، ابراز می‌دارد: “درتمام این گفت‌وگوها همه چیز مبهم بوده است و صرف خود خلیل‌زاد  و طالبان باخبر استند و بس.”

با این حال، انتظار می‌رود که در این دور گفت‌وگوها، طالبان و امریکا روی جدول خروج برای نظامیان خارجی از افغانستان و نیز تهدید نبودن خاک افغانستان به متحدان امریکا، توافقات شان را نهایی سازند.

از سویی هم، افراد نزدیک به گروه طالبان می‌گویند که این گروه آماده توافق با امریکا در این دور گفت‌وگوها استند، اما مقام‌های ملکی و نظامی امریکا درباره خروج نظامیان شان از افغانستان اختلاف دارند.

عبدالشکور مطمئن، رئیس کمیته المپیک رژیم طالبان، می‌گوید: “اگر امریکا در این گفت‌وگوها عقب نشینی کند و نیروهایش را از افغانسان بیرون نکشد، عواقب خطرناکی خواهد داشت و دیگر وادار ساختن طالبان به میز گفت‌وگوها ناممکن خواهد بود.”

درهشت دور گفت‌وگوهای که گذشت، خروج نیروهای خارجی یکی از مهم‌ترین خواسته‌های طالبان و همچنین از موارد اختلافی در این گفت‌وگوها بوده‌است. اکنون دیده شود که در این دور دو طرف روی تمامی موارد به توافق خواهند رسید.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

دو نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)ایران از درگذشت دو نفر که به علت ابتلا به …