خلیلی: “مواد مخدر توسط مقام های رسمی دولت با استفاده از رنجر ها توزیع میگردد”

(Last Updated On: مارس 12, 2013)

محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهوری افغانستان که برای افتتاح بیمارستان 300 بستری معتادین  مواد مخدر درکابل اشتراک کرده بود از کم کاری نهاد های مسوول در راستای مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرده گفت:” مواد مخدر را، مقام های رسمی و رنجرها  در افغانستان توزیع میکنند”.

معاون دوم رییس جمهور کرزی برخی ازمقام های رسمی دولت را که نامی از آنها نبرد به توزیع مواد مخدر در جامعه متهم کرد وگفت” حتی رنجر ها در راستای انتقال این مواد نقش دارند”.

اما صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله پذیرفتن این اتهام معاون رییس جمهور کرزی را دشوار میداند و میگوید:” فعالیت های ما شفاف است ما همیش کوشش کردیم تا معتادینی را که مریض استند با ایجاد هماهنگی در بین نهاد های حکومتی افغانستان بخصوص صحت عامه که مسوولیت تداوی این مریض ها را دارد بتوانیم به اینها کمک بکنیم”.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله کشور همچنان گفت:” پذیرفتن این ادعا کاملاً دشوار است و برخلاف تلاش های ما است  که ما امروز علیه قاچاقبران مواد مخدر داریم.

از سوی هم ابراهیم ازهر معین وزارت مبارزه با مواد مخدر کمبود بودجه را در راستای جلوگیری از معتادین مواد مخدر که از سوی وزارت صحت عامه تمویل میشود جالش بزرگ و نا کافی میداند.

اما سناتور بیشر صمیمی شفاف نبودن قرارداد های حکومتی با نهادهای بین المللی را در راستای مبارزه با مواد مخدر چالش عمده در این روند میداند.

بربنیاد آمار وزارت صحت، ده میلیون معتاد مواد مخدر در سطح منطقه زیست دارند که از این میان، نزدیک به یک میلیون آن در خاک افغانستان تغذیه میشوند.

معتادان در افغانستان بین 16 تا 65 سال سن دارند؛ هشتاد درصد مردان، 13 درصد زنان و تنها هفت درصد کودکان اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

در دو انفجار در خوست ۹ تن کشته و زخمی شدند

(Last Updated On: آگوست 22, 2019) در دو انفجار در ولایت خوست، پس از چاشت …