خبرهای تازه

خلیلی: دولت با رویکرد بُرد بُرد مذاکرات صلح را با طالبان انجام خواهد داد

(Last Updated On: ژوئن 23, 2017)

دولت افغانستان با رویکرد بُرد بُرد مذاکرات صلح را با گروه طالبان انجام خواهد داد.

کریم خلیلی رییس تازه کار شورای عالی صلح افغانستان تاکید می ورزد که هیچ طرف مذاکره در گفتگو های صلح با شکست و ناکامی روبرو نخواهد بود.

“در روند صلح دیگر تسلیمی و شکست نیست. بل تعامل برد برد مطرح است و ناکامی هیچ طرف و هیچ کسی نیست. پیام روشن ما همین است که صلح عامل شکست آنها نیست.”

کریم خلیلی مسوولیت نگرفتن حملات اخیر از سوی طالبان را، نگرش مثبت این گروه برای صلح می داند.

خلیلی می افزاید: “یک سری گام های مثبت را سراغ داریم به ویژه در رویداد های اخیر طالبان موضع گرفتند و محکوم کردند این گام مثبت در راستای صلح است اما باید گام های استوار بردارند.”

رئیس شورای صلح تاکید می ورزد که جنگ نه راه حل به دولت است و نه هم به مخالفان دولت، بل باید به همکاری جهان بستر گفتمان مساعد شود.

این گفته ها در حالی مطرح می گردد که اخیراً ملا هبت الله اخندزاده رهبر گروه طالبان در پیام عیدی خود هر گونه گفتگو با دولت افغانستان در حضور نیروهای خارجی در کشور را رد کرده است و بر ادامه جنگ تاکید دارد.

از سوی دیگر، از عینک رییس شورای عالی صلح، فساد زمینه ساز ناامنی درکشور است و باید برای برچیدن این پدیده، نهاد ها اصلاح شوند و آقای خلیلی نقدی بر حکومت و ملت دارد.

خلیلی می گوید: “انتقاد مردم نباید سبب سقوط نظام شود و حکومت نیز نباید هر انتقاد را به معنای سقوط نظام بپندارد.”

اما برای هراس افگنانی که مسئولیت حملات خونبار اخیر در کابل و مراکز دینی را به عهده گرفته اند، کوردل، تروریست و مزدور نام می دهد و می گوید آنان نمی توانند با این اعمال شان همدلی و همگرایی مذهبی را در افغانستان از بین ببرند و باعث فرقه گرایی شوند.

دست کم در ماه رمضان، افغانستان گواه روز های سیاه و دشواری بود که کشته و زخمی شدن نزدیک به هزار تن گردید.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

وزارت سرحدات: حالا زمان مناسب برای «طرح مساله دیورند» با پاکستان نیست

(Last Updated On: ژوئن 24, 2019) وزارت سرحدات و قبایل کشور در واکنش به صحبت …