خلیلی: در سال جدید گام های را جهت ختم یا کاهش جنگ بر میداریم

(Last Updated On: مارس 14, 2018)

محمد کریم خلیلی، رییس شورای صلح افغانستان از مقام های ارشد حکومت خواست تا گام های صلح را حمایت کنند.

آقای خلیلی می گوید در سال پیشروی خورشید برنامه های کلان صلح با گروه طالبان روی دست است که به ثبات افغانستان کمک خواهد کرد.

وی که در نشستی در ارگ ریاست جمهوری سخن میزد گفت: “سال پیشرو گام های را در جهت ختم جنگ و یا کاهش آن بر خواهیم داشت و سال آینده سال خوب خواهد بود.”

رییس جمهور اشرف غنی در دومین نشست موسوم به «پروسه کابل»، نقشه راه جدید صلح این کشور را اعلام کرد.

آغاز مذاکرات بدون هیچ پیش‌شرط، تغییر قانون اساسی افغانستان، رهایی زندانیان و آتش بس از موارد درشت این بسته به گروه طالبان است.

در همین حال برخی از سران قومی در مراسم جداگانه گرد آمده از این بسته اعلام حمایت کردند.

عبدالخالق حسینی پشه یی، رییس شورای قومی حوزه مشرقی اظهار داشت: “این همان جنگی است که افغان ها نمیخواهند، بزرگان قومی نمیخواهد، مردم نمیخواهد، اما متاسفانه این جنگ از طرف بیگانه ها بالای افغان ها تحمیل شده است.”

محمد حسن حیدری، معاون شورای قومی بیات اضافه کرد: “عقل حکم میکند که جنگ مردود است. ما به این باور استیم که عاقبت جنگ افغانستان، باید پای میز مذاکره بنشینیم و برادروار یکدیگر خود را بپذیریم.”

از سوی هم، محمد شفیق گل آغا شیرزوی وزیر سرحدات، اقوام و قبایل در گردهمایی با برخی از بزرگان قومی می گوید اجماع ملی برای آغاز روند صلح ایجاد شده است.

آقای شیرزوی بیان داشت که در تفاهم با شورای عالی صلح و ارگ ریاست جمهوری یک جرگه بزرگ قومی را ایجاد می نمائیم و به کمک بزرگان قومی خود را به صلح می رسانیم.

در کنار این اندونیزیا و ازبیکستان نیز آمادگی دارند تا برای دریافت راه حل افغانستان دو نشست جداگانه را برگزار کنند که میزبان مقام های افغان نیز است. اما گروه طالبان حضور در این دو نشست را رد کرده از علمای دینی خواسته است تا در نشست علمای دینی در اندونیزیا اشتراک نکنند.

گزارشگر: شبیر احمد صالح

Check Also

افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان

(Last Updated On: آوریل 9, 2020) وزارت صحت میگوید که شمار مبتلایان ویروس کوید-۱۹ در …