خبرهای تازه

خلیلزاد کنگره امریکا را در جریان جزییات توافق صلح با طالبان گذاشت

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پشت درهای بسته به کنگره امریکا در مورد گفتگوهای صلح با طالبان و لغو آن جزییات ارایه کرده است.

رییس کمیته روابط خارجی کنگره امریکا میگوید که با لغو گفت‌وگو ها با طالبان از سوی رئیس جمهور ترمپ نمی‌دانند که به کدام مسیر در حرکت استند.

الیوت اینگل رییس کمیته روابط خارجی کنگرس امریکا میگوید:”سوالات زیادی بی پاسخ مانده اند و با لغو گفتگو با طالبان از سوی رییس جمهور ترمپ نمی‌دانیم که به کدام مسیر در حرکت استنیم. حقیقت این است که پس از هجده سال جنگ و طالبان هنوز پا برجاست، بدبختانه نیازمندیم تا به این حقیقت بپردازیم.”

در همین حال الیس ویلز معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی به پرسش های نمایندگان پاسخ داد و گفت که در دوازده ماه گذشته به پیشرفت های زیادی در زمینه صلح افغانستان دست یافته اند.

خانم ویلز میگوید: “نمی‌تواند در مورد مسایلی که روی آن‌ها مذاکره شده است مشخصا توضیح دهد، همه چیز وابسته به شرایط است. راه حل سیاسی از طریق گفتگو که به بسیاری افغان‌ها قابل قبول باشد به عنوان بهترین راه در زمینۀ برقراری صلح دوامدار باقی‌ است.”

پرسش های اعضای این کمیته از خانم ویلز عمدتا روی چگونگی گفتگو‌ها میان امریکا و طالبان متمرکز بود.

خانم ویلز در پاسخ به به پرسش یکی از سناتوران مبنی بر اینکه خروج مکمل نیروهای امریکایی از افغانستان وابسته به شرایط خواهد بود یا خیر، میگوید “من نمی توانم در مورد توافق صلح نهایی صحبت کنم قسمیکه شما می فهمید این روند حالا تعلیق شده است.”

زلمی خلیلزاد ظرف ۱۰ ماه ۹ بار با طالبان گفتگو کرد و در پایان که قرار بود دو طرف یک توافق نامه امضا کنند، دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا گفتگوها با طالبان را لغو اعلام کرد و دلیل آنرا هم حمله‌ی این در شش درک کابل که در نتیجه‌ی آن دوازده تن به شمول یک سرباز امریکایی کشته شدند، عنوان کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

برخورد هاوان بر یک مسجد در ننگرهار ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت

(Last Updated On: اکتبر 18, 2019) در نتیجه برخورد مرمی هاوان در یک مسجد در …