خلیلزاد: طالبان نیز در سرکوب داعش در افغانستان نقش داشته است

(Last Updated On: دسامبر 4, 2019)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که هرچند شاخه خراسان داعش به گونه کامل نابود نشده است اما این گروه از سوی نیروهای خارجی، نظامیان افغان و گروه طالبان سرکوب شده است.

آقای خلیلزاد میگوید: “کمپاین علیه داعش در ننگرهار مثال خوب است؛ عملیات های موثر ایالات متحده، نیروهای امنیتی افغان و همچنان طالبان منجر شد که داعش- خراسان اراضی و جنگجویان را از دست بدهند، صدها نفر تسلیم شده اند. ولی بخش خراسان داعش کاملا محو نشده است.”

اما برنامه صلح امریکا در افغانستان چیزی دیگری به نظر می‌رسد. سیاسیون افغان هم به این باورند که واشنگتن خود به نحوی خواهان نزدیک کردن طالبان با نظامیان افغان و نیز با حکومت افغانستان است. این گفته های خلیل‌زاد هم می تواند بخشی از آن برنامه ها باشد.

داور نادی رییس انجمن صلح افغانستان میگوید: “همکاری بین دولت افغانستان طالبان و نیروهای ایالات متحده امریکا در افغانستان وجود دارد و زمینه اعتماد به وجود آمده است تا با همدیگر همکاری کنند و امیدوار هستیم که این منتج شود به مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان.”

اگر برنامه نزدیک ساختن طالبان با نظامیان و دولت افغانستان آنچه که سیاسیون افغان می گویند: کامیاب شود می تواند زمینه بیشتر گفتگوهای میان افغانان را فراهم  کنند.

توبی لنزر معاون نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان میگوید: “مردم در نبود صلح رنج میبرند صلح نیاز حتمی است هر چند رسیدگی به این وضعیت دشوار است ما آخرین تلاش خود را انجام میدهیم که بتوانیم پول مورد نیاز را از کشورها به دست آوریم این نیازمند تلاش های جدی است ما در کنار مردم افغانستان ایستاده خواهیم بود.”

در مورد سرکوب گروه داعش در کنار نظامیان افغان و نیروهای خارجی از سوی طالبان، وزارت دفاع ملی چیزی نمی‌گوید: اما پیشتر رییس جمهوری و سرپرست وزارت دفاع ملی گفته بودند که نیروهای امنیتی، داعش را در افغانستان شکست داده اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سقوط هواپیمای آمریکایی در غزنی؛ بقایای اجساد بدست آمده است

(Last Updated On: ژانویه 29, 2020)سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان روز گذشته، ۲۸ …