لت و کوب خبرنگار و تصویربردار آریانانیوز در شهر مزارشریف

(Last Updated On: مارس 22, 2017)

reporter1

نهاد های حامی رسانه های آزاد افغانستان خواستار مجازات سربازی هستند که شب گذشته خبرنگار و تصویربردار آریانانیوز در شهر مزار شریف را لت و کوب کردند.

شب سال نو تصویر بردار و خبرنگاری آریانانیوز که می خواستند آتش بازی و شادمانی شهروندان افغان در مزار شریف را همگانی سازند با برخورد خشونت بار یک سرباز امن و نظم عامه رو به روشدند.

تصاویر برداشته شده نشان میدهد که سرباز پولیس با خشم بر خبرنگار و تصویربردارش می تازد و بعدا” با میل سلاح کمره شان را نیز تخریب میکند.

بشیر عطایی خبرنگاری که از سوی این سرباز لت و کوب شده می گوید، مصروف تهیه گزارش بودم که ” ناگهان سرباز پیدا شد و بالای ما دست انداخت، وقتی گفتم چرا این گونه برخورد می کنی؟ باز با سیلی محکم به رویم زد”.

وحید صدیقی تصویر بردار آریانانیوز در بلخ می گوید، “مه عاجل خواستم تصویر اش را بگیرم، دو سه نفر بالایم حمله کردند و دست بود یا قنداغ تفنگ، کمره مرا خراب کردند و گفتند دست تان خلاص!”.

reporter2

این کار سربازان امن و نظم عامه واکنش تند نهادهای پشتیبان رسانه های آزاد افغانستان و فعالان جامعه رسانه یی را بر انگیخته است.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی یا نهاد حامی رسانه های آزاد افغانستان در صحبت با آریانانیوز می گوید: :آقای نور (والی بلخ ) بعنوان حامی قانون اساسی باید نشان بدهد که از رسانه ها حمایت میکند و قانون را اجرا میکند و ما خواستار زندانی شدن این سرباز هستیم”.

افضل حدید رییس شورای ولایتی ولایت بلخ می گوید: “این عمل خلاف همه موازین است و آنرا شدیدا” محکوم میکنم و مایه شرمساری مردم میدانم”.

حسیب الله قریشی، فرمانده امن و نظم عامه در شمال اطمینان میدهد که سرباز متهم پس از بررسی ها به نهاد های عدلی و قضایی سپرده خواهد شد.

بربنیاد گزارش نی یا نهاد حامی رسانه های آزاد در افغانستان، در سال گذشته 395 مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده است که 320 مورد از سوی طالبان و متباقی از سوی نهاد های امنیتی صورت گرفته است.

گزارشگر: احمد فرشاد صالح

About Ariana News

Check Also

پولیس کابل ۴۳ تن را در پیوند به «فیرهای هوایی» بازداشت کرده است

(Last Updated On: می 25, 2019) نیروهای پولیس کابل ۴۳ تن همراه با شماری سلاح …