خامنه ای: امریکا با ایجاد ناامنی در افغانستان حضورش را توجیه می کند

(Last Updated On: ژانویه 30, 2018)

آیت الله علی خامنه ای، رهبر مذهبی ایران و رئیس کل نیروهای مسلح این کشور می گوید پس از شکست داعش در سوریه و عراق، جنگجویان این گروه به افغانستان انتقال داده می شوند.

آقای خامنه ای گفته “همان دست‌هایی که داعش را به وجود آوردند، چه در عراق، چه در سوریه و آن جنایات را به وسیله‌ داعش مرتکب شدند و داعش را ابزاری قرار دادند برای آن همه ظلم بزرگ به مردم، همانها باز دارند داعش را منتقل می‌کنند به افغانستان. اونجا (سوریه و عراق) شکست خوردند، میخواهند اینجا دوباره شروع کنند که از حدود یک ماه یا چهل روز به این طرف این همه کشتار در اونجا انجام دادند.”

آیت الله خامنه ای که کشورش متهم است اخیراً با طالبان ارتباط برقرار کرده و این گروه را بصورت پنهانی حمایت می کند، امریکا را متهم کرده که در عقب ناامنی در افغانستان قرار دارد.

او گفت: ” وقتی در افغانستان ناامنی است، امریکا حضور خود را توجیه می کند. که بلی ما میخواهیم بیایم اینجا تا امنیت را تامین کنیم. در حالیکه ناامنی را خود آنها به وجود آوردند.”

این گفته ها در حالی مطرح میشود که اخیراً کارشناسان سیاسی از رویایی‌رویی نیابتی کشورهای قدرتمند منطقه در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند. 

در همین حال، مایک پمپیو رئیس اداره استخبارات مرکزی امریکا یا CIA در یک مصاحبه با شبکه بی.بی.سی با اشاره به نامه ‌ای که او چندی پیش به رئیس سپاه قدس نیروهای ایران فرستاده گفته امریکا به هر تهدیدی که ایران علیه منافع امریکا برساند، اقدام بالمثل انجام میدهد.

آقای پمپیو اظهار داشته که “من میخواستم یک پیام واضح به قاسم سلیمانی بفرستم که در منطقه منافع امریکا، منافع غرب، منافع بریتانیا و دیگران وجود دارد و هر گونه حمله بالای هر یک از آن، با اقدام بالمثل روبرو خواهد شد.”

این گفته ها در حالی مطرح میشود که پیش‌تر شماری از مقام های سیاسی و نظامی امریکا از جمله جنرال نیکلسون ادعای مبنی بر اینکه گروه طالبان از روسیه و ایران کمک دریافت می کنند را رد نکرده است. دولت افغانستان نیز بارها خواستار اجماع جهانی برای مبارزه با هراس افگنی گردیده و ادعای تبانی امریکا با داعش در افغانستان نیز شدیداً رد شده است.

گزارشگر: وارث نایل

About Ariana News

Avatar

Check Also

پاراتکواندو کاران کشور بر حریفان شان غلبه کردند

(Last Updated On: جولای 18, 2019) ذکیه خدادادی و علی سجاد همراه، به مرحله  بعدی …