حکومت مصلحتی و موجی از اعتراض های مردمی در چهار سال گذشته

(Last Updated On: جولای 17, 2018)

حکومتی مصلحتی که با پا در میانی امریکا شکل گرفت. اما از همان روز های نخست حکومت با موجی از اعتراض های مردمی رو به رو شد.

نخستین اعتراض از جنبش تبسم در پی گروگان گیری 33 شهروند و کشته شدن هفت تن به شمول یک دختر 9 ساله به نام تبسم شکل گرفت که با پا در میانی سران حکومتی پایان یافت.

پس از آن، جنبش روشنایی برای تغییر مسیر برق 500 کیلوولت از مسیر بامیان شکل گرفت، در آن شمار زیادی از دانش آموخته گان و جوانان شرکت کرده بودند. داعش صدای آنها را در یک حمله هراس افگنانه خاموش کرد و در آن رویداد 90 تن جان باختند و 250 تن دیگر زخمی شدند.

حمله موتر بمب در چهارراه زنبق که بیش از 500 کشته و زخمی از خود به جا گذاشت با موج از مخالفت های سیاسی و مردمی به طرف حکومت بلند شد.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی می گوید: “خواست میلیون ها نفر است که جنرال دوستم بیاید، جنرال دوستم قانونی معاون رئیس جمهور است. در یک انتخابات آمده اگر انتخابات شفاف بود یا نبود هر دو طرف توافق کردند و جنرال دوستم هم مطابق موافقتنامی که میان دو تیم انتخاباتی صورت گرفت معاون رئیس جمهور است.”

داد مردم در اعتراض به کشتار جمعی مردم در حمله موتر بمب به حدی بالا گرفت که دامنه اعتراض تا دروازه های ارگ ریاست جمهوری رسید.

اما اینبار صدای مردم را نظامیان دستور شنیده با شلیک گلوله خفه کردند. در آن رویداد پنج تن به شمول پسر معاون نخست سنا جان باخت و 22 تن دیگر به شدت مجروح شدند.

این رخداد جنبش رستاخیز برای تغییر را شکل داد. این جنبش خواهان استعفای مسوولان ارشد امنیتی شدند.

آصف آشنا، عضو ارشد جنبش رستاخیز برای تغییر می گوید: “ادامه بی توجهی به مطالبات مدنی سیاسی شهروندان متاسفانه ممکن است به استبداد منجر شود و در حال حاضر حکومت وحدت ملی هم یک میلانی به سوی تجربه استبداد و دیکتاتوری دارد.”

در حال حاضر 15 روز می شود که در ولایت های شمالی کشور اعتراض های پی در پی برای برگشت جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری ورهایی قیصاری فرمانده پولیس ولسوالی قیصار از سر گرفته شده و این اعتراض ها پیامد های ناخوشی، چون بند شدن بندر آقینه، به آتش کشیده شدن ساختمان ولایت فاریاب و مسدود شدن چند دفتر کمیسیون انتخابات در شمال را به همراه داشت و تا هنوز ادامه دارد.

بابر فرهمند، رییس دفتر معاون نخست ریاست جمهوری می گوید: “موج اعتراضاتی که در چهار سال گذشته دوره حکومت وحدت ملی در افغانستان رخ داده ناشی از عملکرد استبدادگرایانه و غیرقانونی و تک روی رئیس جمهور است.”

در کنار این والی ولایت بلخ بیش از دو ماه با حکومت مرکزی مخالفت می کرد و تا حدی که هشدار دندان شکستاندن را به رییس اجرایی داد و درسوی هم معاون دوم ریاست اجرایی، معاون اول ریاست جمهوری، وزیر خارجه و والی بلخ یک جریان مخالف دولت را زیرنام ائتلاف نجات افغانستان در انقره شکل دادند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

آمر تعقیب و گرفتاری پولیس ولایت پروان از سوی تفنگداران ناشناس ترور شد

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) احمدضیا، آمر تعقیب و گرفتاری فرماندهی پولیس پروان، پس …