حکومت ماموریت جنرال نیکلسن در افغانستان را با دستآورد عنوان کرد

(Last Updated On: سپتامبر 3, 2018)

خدا حافظی جنرال چهار ستاره امریکایی با جنگ افغانستان،  فردی که در نخستین روز کاری‌اش در ماه مارچ ۲۰۱۶ میلادی برایش اهداف دشواری را تعیین کرد.

او در آغاز ماموریتش سال ۲۰۱۷ را پایان فعالیت گروه داعش در افغانستان عنوان کرده بود و وعده دیگرش نیز این بود که گروه طالبان را به پای میز صلح خواهد کشاند.

وعده‌های که با پایان ماموریت دوساله‌اش نیز عملی نشد.

عبدالودود پیمان، نماینده مردم کندز در مجلس گفت: “هیچ پروسه برای از بین بردن طالب و داعش ندارند، رقابت های سیاسی باعث شده که در صفحات شمال بیشتر توجه شود، دشمن در شمال درحال پیشروی و قوی شدن است و برای ختم جنگ امریکایی ها باورمند نیستند.”

هرچند وعده های این نظامی امریکایی در حد وعده باقی ماند؛ اما به نظر می‌رسد که بمباران هوایی مواضع هراس افگنان یکی از بهترین شیوه های جنگی این جنرال آمریکایی بوده است.

چنانکه زیر فرماندهی او برای نخستین بار در سال 2017 میلادی چیزی حدود چهار هزار بمب برلانه های گروهای هراس افگن پرتاب شد، بزرگترین اش هم پرتاب مادربمب ها بر مواضع داعش در اچین ننگرهار بود.

کارخانه های مواد مخدر طالبان هم از آتش این بمب ها بی آسیب نمانده، ناتو گفته که با تخریب این کارخانه ها میلیارد ها دالر بر این گروه زیان وارد کرده است.

غفور جاوید، سخنگوی وزارت دفاع در مورد گفت: “درزمان ماموریت نیکولسن نیروهای امنیتی، مهارتهای بلند جنگی را پیدا کردند، او از فرماندهانی بود که مشوره ها و کارکردهایش برای حکومت افغانستان قابل قدر است”.

در دو سال ماموریت نیکولسن نیروهای هوایی کشور مالک هلی‌کوپتر های بلک هاک شد. هرچند که دسترسی نیروهای افغان به این هواپیماها تا هنوز با پرسش های همراه است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله اظهار داشت: “آرزو داریم که آنچه را که فرمانده جدید ناتو در سخنان آغازین خود یاد آور شدند، بتوانیم در جبهات جنگ موفقیت های بیشتر به دست بیآوریم و اهدافی که در افغانستان است آنها را ریشه کن کنیم و از بین ببریم”.

آقای نیکلسون برای مدت دو سال فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع به رهبری آمریکا بود.

این فرمانده ۶۰ ساله آمریکایی حدود ده سال در جنگ افغانستان حضور داشت و در سمت‌های مختلف نیروهای آمریکا در افغانستان کار کرده‌است. با این حال اکنون فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را جنرال اسکات میلر، گرفته است. دیده شود که او با میراثی که ازنیکولسن بجا مانده چگونه مبارزه خواهد کرد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Check Also

هفت طالب مسلح در بلخ کشته و بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 23, 2019) در نتیجه عملیات قطعات خاص نیروهای ارتش، در ولسوالی …