حکومت به طور متوسط 30.99 درصد بودجه انکشافی خود را مصرف کرده است

(Last Updated On: نوامبر 4, 2012)

وزارت مالیه می گوید که اکثر ادارات دولتی نتوانسته اند بودجه انکشافی خود را در جریان سال جاری به مصرف برسانند.

بودجه انکشافی سال جاری برای 9 ماه در نظر گرفته شده بود و در حالی که فقط 46 روز دیگر آن باقی مانده است، هیچ یک از ادارات نتوانسته اند بودجه انکشافی خود را به گونه کامل مصرف کنند.

وزارت مالیه با نشر آماری گفته است که وزارت خانه ها بین 10 تا 49 درصد بودجه انکشافی خود را مصرف کرده اند. از این میان تنها وزارت شهر سازی استثنا است و توانسته حدود 82.2 درصد از بودجه انکشافی خود را مصرف کند.

براساس آمار متذکره، شرکت برشنا 9.4 درصد، لوی سارنوالی 4.26 درصد، مشرانو جرگه 4.98 درصد، اداره امور 13.51  درصد، نورم واستندرد 7.63 درصد بودجه اختصاص یافته خود را مصرف کرده اند.

وحیدی الله توحیدی سخنگوی وزارت مالیه می گوید که حکومت به طور اوسط توانسته است فقط 30.99 درصد از بودجه انکشافی خود را مصرف کند.

عدم مصرف بودجه انکشافی از سوی ادارات حکومتی، انتقادات زیادی را متوجه حکومت کرده است.

سال گذشته نیز این موضوع واکنش تند نمایندگان را به دنبال داشت و شماری از وزرا درپیوند به این مسئله مورد استجواب و استیضاح قرار گرفتند.

گفته می شود نا امنی، ظرفیت پایین ادارات و بعضا شرایط نا مناسب اقلیمی از دلایل عمده عدم مصرف بودجه انکشافی ادارات دولتی می باشند.

در همین حال شماری از اعضای مجلس نمایندگان می گویند که آن اداراتی که نتوانسته اند حد لازم بودجه های انکشافی خود را مصرف کنند، مورد پرسش مجلس نمایندگان قرار خواهند گرفت.

این نمایندگان تاکید می کنند که سال گذشته حکومت متعهد به مصرف بودجه انکشافی شده بود و در صورتیکه این کار صورت نگرفته باشد باید به گونه جدی با ادارات ضعیف برخورد شود.

وزارت مالیه هم چنان از فرستادن مسوده بودجه سال 1392 تا کمتر از 15 روز دیگر برای نظر خواهی و تصویب به شورای ملی خبر می دهد.

مسئولان این وزارت می  گویند اگر تغییرات دربودجه انکشافی سال آینده رونمانگردد رقم آن به 163 میلیارد افغانی میرسد درحالی که بودجه انکشافی سال جاری برای نه ماه 054/111 میلیارد افغانی بود.

About ATN News

Check Also

وزارت دفاع: ۸ طالب در ولایت کاپیسا کشته و زخمی شدند

(Last Updated On: آوریل 25, 2019) وزارت دفاع در یک خبرنامه از کشته و زخمی …