خبرهای تازه

حکومت افغانستان شرط های صلح با طالبان را اعلام کرد

(Last Updated On: نوامبر 28, 2018)

دومین روز نشست ژنیوا در سویس پایان یافت.

موارد عمده این روز نشست، رایزنی در مورد روند صلح افغانستان بود .

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور می گوید در روند صلح دستاورد های هفده سال افغانستان حفظ خواهد شد. آقای غنی همچنان برای آغاز گفتگو های صلح شرط های را برای طالبان مطرح می کند.

تامین حقوق شهروندان به ویژه زنان، پذیرفتن قانون اساسی، پیشبرد خدمات ملکی و نظامی، عدم پیوند به گروه های هراس افگن خارجی از موارد درشت این شرط ها است.

رییس جمهور می گوید: “من در چند ماه گذشته به ولایت های زیادی سفر کردم. خواست تمام اقشار جامعه ما هم از زنان و مردان در مورد صلح این است که همه آنها طرفدار گفتگو های صلح ای هستند که به رهبری دولت افغانستان انجام شود.”

آقای غنی چهار چوکات مذاکرات صلح را چنین ترسیم می کند.

او می گوید: “حکومت در پنج مرحله به پیش می رود، مذاکرات بین الافغانی صورت می گیرد، بعد از آن با پاکستان و ایالات متحده امریکا بحث می شود، سپس با طرف های منطقوی صحبت می گردد، بعد با کشورهای عربی و جهان اسلام بحث می شود و در اخیر با کشورهای عضو ناتو و غیر عضو در ناتو، بحث صورت می گیرد. در مذاکرات برای تطبیق توافقتنامه، اقدامات اعتماد سازی و تصویب توافقنامه صلح، اولویت داده می شود. برای مذاکرات صلح انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 ضروری می باشد. افغان ها برای تصویب موافقتنامه صلح، عملی ساختن آن و رهبری مصالحه اجتماعی به یک حکومت منتخب نیاز دارند.”

عبدالله عبدالله شریک قدرت حکومت وحدت ملی نیز رسیدن به صلح را نیاز افغانستان دانسته و می گوید گام های مثبت برای صلح گذاشته شده است.

رییس اجراییه می گوید: “ما امروز وارد یک بخش جدید از گفتگو های صلح شده ایم. از مرحله گفتار به مرحله عمل رسیده ایم. ما گفتگو ها با پاکستان، امریکا و سر انجام کشور های عربی برای تسریع بخشیدن گفتگو های صلح داشته ایم.”

در همین حال برخی از نمایندگان کشور های همکار با افغانستان در مورد روند صلح افغانستان چنین ابراز نظر می کنند.

نماینده سازمان ملل در امور خارجی می گوید: “دولت افغانستان  گام های برای توسعه و گفتگو های صلح برداشته است و این نشست دلیل بر تعهد جامعه جهانی از افغانستان است.”

همزمان، آگاهان باور دارند که کلید صلح افغانستان بدست پاکستان و برخی کشور های منطقه است و حکومت باید در اولویت گفتگو هایش این کشور را شریک سازد. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

یافته‌های «میک» بر موجودیت فساد در ادارات حکومتی تأکید دارد

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2019) یافته‌های کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه در برابر …