خبرهای تازه

حکومت افغانستان برای اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر «پاسپورت افغانی» داده است

(Last Updated On: آگوست 18, 2018)

شورای عالی صلح می گوید که سفر های اخیر رییس و هیات این دفتر با پاسپورت افغانی به کشور های خارجی صورت گرفته و دولت افغانستان هر گونه تسهیلات به شمول پاسپورت را از بهر سرعت بخشیدن به روند صلح، برای طالبان فراهم می کند .

 در پانزده روز دو سفر خارجی؛ شیرمحمد عباس ستانکزی رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر با یک هیات این گروه در روز های نخست ماه اگست به ازبکستان سفر کرد و از دوازده تا پانزدهم اگست هم به اندونزیا رفته بود. طالبان در خبرنامه ای گفته اند که هیات این گروه با معاون رییس جمهور و وزیرخارجه اندونیزیا روی برنامه های آینده صلح گفتگو کرده اند.

اما اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه با پاسپورت های افغانی به تاشکند و جاکارتا رفته اند و این پاسپورت ها را هم دولت افغانستان برای آنان فراهم کرده است.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح گفت:”طالبان در سفر های اخیر شان خصوصا ازبکستان که رفتند و با دولت ازبکستان در باره تسریع بخشیدن پروسه صلح داشتند، با پاسپورت افغانی رفته بودند و این سفر در هماهنگی با دولت افغانستان صورت گرفته بود.”

سخنگوی گروه طالبان نوعیت پاسپورت های اعضای دفتر سیاسی این گروه در قطر را محرم می گوید اما وزارت داخله و خارجه افغانستان حاضر نشد تا در این باره سخن بگوید.

افراد نزدیک به طالبان می گویند که هیچ محدودیتی در گرفتن پاسپورت از سوی طالبان وجود ندارد و برای اعضای دفتر سیاسی دوحه، قونسلگری های افغانستان در قطر و پاکستان، پاسپورت های افغانی توزیع کرده است تا آزادانه به کشور های خارجی رفت و آمد کنند.

سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان بیان داشت: “اگر در پاکستان قونسلگری افغانستان است یا در امارات یا در قطر همه پاسپورت می دهند و تا اکنون برای پاسپورت دادن برای طالبان هیچ گونه محدودیتی وضع نشده است.”

گفته می شود که در آینده نزدیک دفتر سیاسی طالبان از قطر به پایتخت ازبکستان انتقال خواهد یافت و این گروه از تاشکند بحث صلح را با افغانستان دنبال خواهند کرد اما دفتر دوحه آنان فعالیت غیرسیاسی خواهد داشت.

نظر محمد مطمین، آگاه سیاسی اظهار داشت:”طالبان در نزدیک به ده ولایت نماینده دارند و در سفر به تاشکند و دیگر کشور ها تلاش می کنند که در آنان نماینده داشته باشند.”

تاکنون طالبان هیچ چراغ سبز برای آغاز گفتگو های صلح با دولت افغانستان نشان نداده اند اما حکومت پیوسته از آنچه که امتیاز دهی بی هیچ سودی برای گروه طالبان خوانده می شود، زیر نقد قرار گرفته است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

پیشرفت‌ها در روند صلح روی پیکارهای انتخاباتی سایه افگنده است

(Last Updated On: آگوست 20, 2019) شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل آن‌چه …