خبرهای تازه

حکومت افغانستان انتظار آغاز فصل تازه ای در روابط اش با حکومت نو پاکستان را دارد

(Last Updated On: جولای 30, 2018)

حکومت افغانستان انتظار آغاز فصل تازه ای در روابط اش با حکومت نو پاکستان را دارد.

پیروزی انتخابات پارلمانی برای حزب تحریک انصاف در پاکستان کلید خورد و در پی پیروزی این رهبر حزب با رییس جمهور افغانستان هم گپ های نو داشته است، از تعهد به همکاری ها در سطح بلند تا اشتیاق سفر به افغانستان.

کابل چشم به راه است که با شکل گیری حکومت تازه در پاکستان، اسلام آباد به فصل نو روابط با همسایه دیوار به دیوار اش برود و لانه های هراس افگنی را از خاک پاکستان ریشه کن کند.

 صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه  گفت: “انتظار های ما به گونه ایست که افغانستان عمل کرده است. افغانستان تعهداتش را در امر مبارزه با تروریزم، همکاری های سیاسی، اقتصادی و امنیتی و در تماس عرصه ها عملی کرده است. انتظار داریم که جمهوری اسلامی پاکستان هم این موارد را عملی بکند.”

حکومت های ملکی در پاکستان پیوسته زیر سایه نظامیان آن کشور فعالیت داشته اند از همین رو خوشبینی ها به تغییر سیاست پاکستان در برابر افغانستان کم‌تر است؛ سیاست پشتیبانی از هراس افگنی و ناامنی سازی افغانستان.

عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان که احتمال می رود نخست وزیر آن کشور شود، تلاش برای تامین صلح وامنیت در افغانستان را بخش درشت سیاست خارجی حکومت نو گفته اما واقعا می شود به گپ های تکراری همسایه بار دیگر باور کرد؟

حلیم تنویر آگاه سیاسی اظهار داشت: “عمران خان در سیاست بین المللی و داخلی خود به خصوص با کشور افغانستان دارای ابتکار عمل است و همیشه کوشش می کند که با افغان ها در تعامل باشد و به این خاطر آن گونه سیاست نظامی گیری را که پاکستان در گذشته داشته، را ختم کند.”  

حزب پیروز انتخابات پارلمانی و شاید حکومتدار آینده پاکستان، پیش از این با حضور نظامی امریکا در افغانستان مخالفت شدید داشت اما با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای امروز می گوید حکومت نو پاکستان حاضر است تا با امریکا روی پایان جنگ افغانستان کار کند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …