خبرهای تازه

حکومت افغانستان امیدوار است نشست جاری قطر منجر به گفتگوهای بین الافغانی شود

(Last Updated On: مارس 12, 2019)

در حالیکه گفتگوهای صلح در دوحه وارد شانزدهمین روزش شده است؛ حکومت افغانستان انتظار دارد تا این نشست منجر به گفتگوهای بین الافغانی شود.

هر چند در قطر جزییاتی تازه‌ی از پیشرفت های احتمالی این گفتگوها بیرون درز نکرده است؛ اما ریاست اجرایی کشور میگوید که اصل مذاکرات زمانی آغاز میشود، که هیات حکومت افغانستان و طالبان رو در رو گفتگو کنند.

مجیب رحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرایی میگوید: “انتظار ما این است که نشست دوحه به نتیجه برسد. زیرا بخشی از توافقات آن گفتگوهای بین الافغانی است و اصل مذاکرات هم زمانی آغاز می شود که گفتگوهای میان افغانی آغاز شود.”

در همین حال شماری از سیاستمداران به این باور اند که از اصل ماجرا هایی که میان طالبان و هیات امریکایی ها در قطر جریان دارد، حکومت افغانستان باید اطلاع داشته باشد، و مذاکرات تا این حد هم پنهانی نباشد.

نعیم لالی حمیدزی عضو مجلس نمایندگان میگوید که شهروندان عادی کشور در جریان این مذاکرات نیستند، ولی حکومت افغانستان باید بداند که در این گفتگوها روی کدام موضوعات بحث صورت میگیرد.

احمد سعیدی آگاه امور سیاسی می‌افزاید: “صلح حق مردم افغانستان است. اما حکومت به حاشیه کشانده شده است و ما میدانیم که جای بسیار شرم است که برای سرنوشت ما دیگران تصمیم می گیرند.”

با این حال، شماری از ناظران نگران اند که شتاب امریکا برای رسیدن به توافق صلح با طالبان و خروج زودهنگام از افغانستان، دورنمای صلح در این کشور را با تهدید روبرو کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

حمایت مجلس سنا از بازرسی موترهای شیشه سیاه از سوی پولیس

(Last Updated On: اکتبر 13, 2019) گشت و گذار موترهای شیشه سیاه و فاقد اسناد، …