خبرهای تازه

حکومت ادعای ائتلاف بین المللی حامی کودکان را بی بنیاد خواند

(Last Updated On: مارس 7, 2018)

ایتلاف بین المللی حامی کودکان، در نامه ای به سازمان ملل شکایت کرده و خواسته است که نیرو های ارتش، پولیس ملی و ملیشه های زیر اداره حکومت افغانستان را در فهرست سیاه قرار دهد.

تجاوز جنسی بالای کودکان، کشتار، حمله بر مکاتب و شفاخانه ها از سوی شماری از نیرو های امنیتی شامل شکایت های این ایتلاف به سازمان ملل متحد میشود.

اما وزارت امور داخله این ادعا را بی بنیاد و بی اساس میخواند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله گفت: “وزارت داخله و همه نیروهای امنیتی تمام مسایل بشری را به اساس قوانین بین المللی در نظر می گیرند و این ادعا بی اساس است.”

بر اساس آمار سازمان ملل در سال گذشته میلادی، بر اثر درگیری ها در افغانستان ۸۶۱ کودک جان باخته و ۳۱۸ تن دیگر زخم برداشته اند که عامل بیش از ۶۰ در صد آن گروه های مسلح مخالف شناخته شده است.

در همین حال گروه حفاظت و دادخواهی برای افراد غیر نظامی تاکید میکنند که باید تمام طرف های درگیر عامل کشتار غیر نظامیان به عدالت معرفی شوند.

عزیز احمد تسل، رییس گروه حفاظت و دادخواهی برای افراد غیر نظامی تصریح نمود: “حفاظت از افراد غیر نظامی به ویژه کودکان مسوولیت همه گروه های درگیر است.”

انتظار می رود گزارش دبیر کل سازمان ملل در بارۀ کودکان در مناطق جنگ زده در اواخر ماه جون سال جاری به نشر برسد. اینکه افغانستان در این گزارش در چه جایگاهی قرار خواهد گرفت منتظر زمان باید بود.   

About Ariana News

Avatar

Check Also

جاپان ۷.۲ میلیون دالر به بخش سوادآموزی وزارت معارف کمک کرد

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) حکومت جاپان ۷.۲ میلیون دالر به بخش سوادآموزی وزارت …