حکمتیار: در صورت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان حکومت سقوط خواهد کرد

(Last Updated On: آگوست 16, 2019)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و یک نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، حکومت وحدت ملی را ناتوان عنوان کرده می‌گوید که در صورت خروج امریکا از افغانستان، این حکومت سقوط خواهد کرد.

آقای حکمتیار در یک گردهمایی انتخاباتی که شماری از باشنده‌گان منطقه چهاردهی شهر کابل حمایت شان را از وی اعلام کردند، می‌گوید که ایالات متحده امریکا، در تلاش ایجاد حکومتی در افغانستان است که بتواند برای مدتی پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، دوام بیاورد.

رئیس دسته انتخاباتی صلح وعدالت اسلامی، می‌گوید که  تحلیل‌های نهادهای امریکایی نشان می‌دهد که این حکومت نمی‌تواند حتا برای چند هفته، پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، دوام بیاورد.

آقای حکمتیار، وضعیت کنونی افغانستان را مشابه شرایط سال ۱۹۹۰  در این کشور می‌داند اومی‌گوید که در هژده سال گذشته بیش از یک میلیون افغان در جنگ‌ها کشته شده‌اند و ایالات متحده و ناتو در تأمین امنیت و ثبات در افغانستان ناکام بوده‌اند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنان می‌گوید که احتمال دارد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به تأخیر بیافتد؛ چون به باور وی، انتخابات و صلح هم‌زمان به پیش برده نمی‌شود.

این گفته از سوی رهبر حزب اسلامی و رئیس دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی در حالی بیان می‌شود که اخیراٌ دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان در قطر پایان یافت، دو طرف از این دور گفت‌وگوها راضی به استند و می‌گویند که به زودی توافق‌نامه صلح میان آن‌ها به امضاء خواهد رسید.

گزارشگر: سمیع جهش

About Ariana News

Avatar

Check Also

جف بزوس ده میلیارد دالر برای مبارزه با گرمای جهانی اهدا میکند

(Last Updated On: فوریه 18, 2020)ثروتمندترین مرد جهان و صاحب شرکت آمازون، جف بزوس ده …