خبرهای تازه

حکمتیار: حکومت و اشتراک کننده‌گان از اجندای نشست دوحه بی‌خبر اند

(Last Updated On: جولای 7, 2019)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، می‌گوید که حکومت افغانستان و رئیس‌جمهور غنی، از متن گفت‌وگوهای میان‌افغانی قطر بی‌خبر اند و حتا شرکت کننده‌گان این نشست نمی‌دانند که چه اجندای در این نشست به بحث گرفته می‌شود.

 آقای حکمتیار تأکید می‌ورزد که کشورهای خارجی روند صلح افغانستان را در انحصار خود گرفته اند و هیچ طرف تصمیم گیرنده‌ی افغان در این روند وجود ندارد.

آقای حکمتیار می‌گوید: “حکومت و رییس جمهور باخبر نیستند، با احزاب سیاسی در این باره هیچ مشوره ای نشده است. کشور های خارجی تصمیم گرفته اند که کی را بخواهند و اجندا روشن نیست و دنبال تصمیم ی در پایان این نشست اند.”

در همین حال، رهبر حزب اسلامی، باور دارد که نباید به توافق صلح میان امریکا و طالبان در آینده نزدیک خوشبین بود. آقای حکمتیار، گفت‌وگوهای صلح را روبه‌رو با بی نظمی و فاقد یک طرح روشن برای پایان جنگ می‌داند.

آقای حکمتیار می‌افزاید:”به خوش‌بینی‌های توافق صلح نباید باور کنیم هنوز موانع زیادی تا رسیدن به توافق وجود دارد.”

از سویی هم، از دیدگاه رهبر حزب اسلامی، تنها دو دریچه برای پایان جنگ افغانستان وجود دارد، گفت‌وگوهای میان‌افغانی که افغان‌ها تصمیم نهایی را بگیرند و دوم، برگزاری انتخابات شفاف برای تغییر نظام تا برای همه طرف‌ها قابل قبول باشد.

آقای حکمتیار در این زمینه اظهار میدارد: “اگر برای صلح تاخیر انتخابات دلایل قابل قبول داشته باشد، مشکلی نیست که انتخابات به تاخیر بی افتد.”

شبیه گلبدین حکمتیار، بسیاری‌ها هستند که از نشست میان‌افغانی دوحه، ناراض به نظر می‌رسند چراکه در این دور گفت‌وگوها، افراد به گونه شخصی دعوت شده اند، نه از آدرس حکومت و نه هم از آدرس احزاب سیاسی و مطرح کشور.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …