حکمتیار: حلقاتی در حکومت در پی تداوم جنگ و سبوتاژ روند صلح هستند

(Last Updated On: مارس 20, 2019)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، با ابراز نگرانی از بهر سبوتاژ روند صلح در کشور از سوی بعضی حلقات می‌گوید، برای بیرون رفت از این وضعیت و پایان جنگ در کشور عالمان دین باید مردم را بسیج سازند.

 رهبر حزب اسلامی در نشستی با شماری از عالمان دین، حلقاتی در حکومت را مانع اصلی صلح در کشور دانسته و تاکید می‌ورزد که عالمان دین باید برای رسیدن افغانستان به صلح دست به کار شوند.

آقای حکمتیار می‌گوید: “شماری از حلقات دخیل در حکومت عامل جنگ و خواهان تداوم جنگ هستند، بر هر ابتکار صلح مخالفت می کنندو از هر حرکت صلح هراس دارند، بیاید کشور را را از دست جنگ طلبان نجات دهیم.”

در همین حال، آقای حکمتیار از تلفات افراد ملکی در عملیات های هوایی نیز انتقاد کرده و تاکید می‌ورزد که حکومت و طالبان بدون قید وشرط به جنگ در کشور پایان دهند.

آقای حکمتیار اظهار می‌دارد: “به طالبان می گویم که ما صلح می خواهیم و به دولت هم می‌گویم که دیگر رویکرد جنگی تان را نمی خواهیم و بدون قید شرط به صلح تسلیم شوید .”

از سویی هم، حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی ابراز امیدواری می‌کند که در سال پیشرو صلح  در کشور تامین می‌شود.

آقای محب ابراز می‌دارد: “امیدوار هستیم که سال پیش رو سال صلح و آرامی باشد و انشاءالله مشکلات مردم برطرف و باتامین صلح ما نتیجه آن را بیبینیم.”

این درحالی‌ست که با پایان یافتن دور پنجم گفتگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در قطر، وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد که دو طرف توافق کردند که برای برقراری صلح در افغانستان درباره چهار موضوع مهم به توافق برسند. رابرت پالادینو سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا تاکید ورزید که بعد از ختم این دور مذاکرات صلح، واشنگتن و طالبان در گفتگوهای اخیر پیشرفت معنی‌داری داشته اند و دو طرف توافق کردند که برای برقراری صلح در افغانستان باید روی چهار مورد عمده موافقت کنند.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

احتمال تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) احتمال تأخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری …