خبرهای تازه

حکمتیار: آمریکا پیش‌شرط تازه برای طالبان گذاشته است

(Last Updated On: ژانویه 14, 2020)

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می گوید که «قطع رابطه» طالبان با ایران و حضور بخشی از نیروهای خارجی در افغانستان از پیش شرط های تازه آمریکا برای امضای توافق نامه صلح با طالبان است.

به باور آقای حکمتیار آمریکا پس از تنش با ایران از طالبان خواسته که بر قطع رابطه با ایران در توافق نامه صلح تعهد کند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی میگوید: “طالبان شکایت دارند که آمریکایی ها شرط های تازه میگذارند و پس از تنش با ایران. از گروه طالبان میخواهند که رابطه شان با ایران را قطع بسازند.”

در همین حال آقای حکمتیار از طالبان میخواهد که در صورت توافق نکردن با آمریکا، گفتگوهای صلح با طرف های افغان را آغاز کنند.

آقای حکمتیار می‌افزاید: “گفتگوهای صلح میان افغانها احتمال دارد که در صورت عدم توافق با آمریکا نیز آغاز شود و اگر طرف های افغان باهم به توافق نرسند جنگ ختم نخواهد شد.”

طالبان تاهنوز به گونه رسمی درباره شرط های تازه آمریکا چیزی نگفته اند، اما برخی مقام های پیشین گروه طالبان در کابل، هم تایید می کنند که شرط های تازه وزارت‌های خارجه و دفاع آمریکا بر طالبان فضای مذاکرات دوحه را با بی اعتمادی روبرو کرده است.

جلال الدین شینواری دادستان کل رژیم طالبان میگوید: “در پی فرستادن هییت اظهارات ضد ونقیض ازسوی وزارت خارجه دفاع وکاخ سفید نشان داده می شود که فضای مذاکرات را با بی اعتمادی روبرو ساخته است”.

نمایندگان طالبان چندین روز است که پس از مشوره با رهبران شان درباره کاهش خشونت ها به دوحه برگشته اند. منابع آگاه از گفتگوهای دوحه می گویند که قرار است زلمی خلیلزاد طرح طالبان درباره کاهش خشونت ها را در یک سفر، با مقام های در افغانستان و پاکستان شریک کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

پولیس یک فرد را از چنگ آدم‌ربایان در کندز نجات داد

(Last Updated On: فوریه 18, 2020)نیروهای امنیتی یک فرد را از چنگ آدم‌ربایان در ولایت …