خبرهای تازه

حمله موشکی امریکا به سوریه و واکنش کشورهای مختلف جهان

(Last Updated On: آوریل 8, 2017)

US missile attack

ایالات متحده امریکا پس از 6 سال جنگ داخلی در سوریه با شلیک 59 موشک کروز توماهاک بر یک پایگاه ارتش سوریه به گونه رسمی در این کشور مداخله نظامی کرد.

بامداد جمعه 59 موشک کروز توماهاک از دوکشتی جنگی امریکا در دریایی مدیترانه روانه خاک سوریه شد.

این حمله به دستور دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا و در واکنش به حمله کیمیایی روز سه شنبه طرفداران دولت بشارالاسد که نزدیک به 100 کشته به شمول کودکان برجاگذاشت صورت گرفته است.

هدف این حمله پایگاه نظامی  الشعیرات در غرب  سوریه بود.

امریکا مدعی است که هواپیماهای سوری برای حمله کیمیایی بر شهر خان شیخون سوریه از این پایگاه برخاسته اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا میگوید،  دستور این حمله در واکنش به حمله کیمیایی نیروهای دولتی سوریه در شهر ادلب و در راستای تامین امنیت امریکا صادر شده است.

“من امشب فرمان حمله هوایی بر سوریه را صادر کردم که منشا حمله کیمایی اخیر بود. ممانعت و پیشگیری استفاده از سلاح های مرگبار کیمیایی در راستای تامین امنیت ایالات متحده به شمار می آید. جای شکی نیست که سوریه با نقض کنوانسیون های بین المللی و نادیده گرفتن دستورهای شورای امنیت سازمان ملل متحد از سلاح های ممنوعه کیمیایی استفاده کرده است.”

رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا می گوید، “روسیه یا در حمله کیمیایی ادلب “همدست” دولت سوریه بوده و یا توانایی مهار متحد خود را نداشته است. پرتاب موشک کروز به پایگاه هوایی سوریه، اقدامی از لحاظ نظامی متناسب بود و نشان داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، آمادگی آن را دارد تا در واکنش به اقدامات شنیع، تصمیم های قاطعانه اتخاذ کند.”

در همین حال بیشتر کشور های جهان از این حمله امریکا حمایت کرده اما ایران و روسیه انرا یک اقدام تجاوزکارانه خوانده است.           

انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان گفت: “حمله ایالات متحده بالای مواضع نظامی سوریه برای ما قابل درک است، زیرا رژیم سوریه به جنایت های جنگی علیه مردم بی گناه ادامه می دهد و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نادیده می گیرد.”

هوا شونینگ سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: “جمهوری چین همواره مخالف استفاده نظامی در مناسبات بین المللی بوده است و بر همین مبنا از هر دو طرف درخواست کردیم که راه گفتگو و مذاکره را در پیش گیرند ما از آنچه در سوریه اتفاق می افتد نگران هستیم.”

مینا اندری وا، عضو کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: “به دنبال حمله بی رحمانه رژیم سوری بالای مردم بی گناه سوریه، ایالات متحده حملات نظامی را بالای پایگاه نظامی سوریه به راه انداخت امریکا به ما گزارش داده که این حملات محدود بوده وتنها به هدف تکرار از چنین حوادث می باشد.”

مولود چاوش اغلو، نخست وزیر ترکیه گفت: “ما اقدام ایالات متحده را به موقع می دانیم و از آن حمایت می کنیم، من از تمام کسانی که از رژیم سوریه حمایت می کنند می خواهم که از حمایت یک شخص دست بردارند و برای رسیدن به یک توافق سیاسی دست به دست هم بدهند.”

ایتالیا، اسرائیل و چندین کشور دیگر نیز از این حمله حمایت کرده، عربستان سعودی نیز از حمله امریکا بر مواضع نظامی نیروهای دولتی سوریه ستایش کرده و آنرا نشانه از شجاعت دونالد ترمپ خوانده است اما ایران و روسیه از مخالفان سرسخت واشنگتن این حمله امریکا را نقض قوانین بین المللی خوانده اند.

تهران میگوید این حمله وضعیت روبه زوال سوریه را بدتر کرده و به تقویت تروریستان کمک میکند.

روسیه میگوید امریکا با این کار توجه جهانیان را از کشتار غیرنظامیان در عراق منحرف میسازد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنش به این اقدام امریکا گفت: “البته که یک اقدام تجاوزگرانه است این  حمله بربنیاد اطلاعات غلط صورت گرفته و ما را به یاد لشکرکشی امریکا و بریتانیا و متحدان آنها بر عراق در سال 2003 میندازد که با اطلاعات نادرست بر یک کشور حمله کردند.”

پس از جنگ جهانی دوم بزرگترین فجایع و جنایت ها در سوریه اتفاق افتاده اما شاید جهان به دیدن این صحنه ها در این کشور جنگ زده عادت کرده اند.

در 6 سال جنگ سوریه 450 هزار تن کشته شده و 4 میلیون دیگر آواره شده اند در این مدت سازمان ملل متحد و قدرت های جهان نیز بارها تشکیل جلسه داده و قطعنامه های زیادی صادر کرده اند اما هنوز برای خون های که در این کشور بر زمین می ریزد و خاموش ساختن شعله های جنگ خانمان سوز سوریه راهی پیدا نشده است.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Check Also

سفارت امریکا از وقوع حملات احتمالی در روز نوروز هشدار میدهد

(Last Updated On: مارس 19, 2019) سفارت امریکا در کابل در اعلامیه‌ ای هشدار داده …