خبرهای تازه

حمدالله محب به عنوان مشاور شورای امنیت ملی معرفی شد

(Last Updated On: آگوست 26, 2018)

رییس جمهور غنی امروز (یکشنبه، ۴ سنبله) رسما حمدالله محب را به عنوان مشاور تازه شورای امنیت ملی معرفی کرد.

آقای غنی می‌گوید که منظوری استعفای حنیف اتمر برای وی کار سنگینی بود اما از بهر منافع بزرگ ملی باید این تصمیم را می گرفت.

حنیف اتمر بازوی پر قدرت رییس جمهور غنی بود که از مشاوریت شورای امنیت ملی کنار رفت؛ او یک چهره نیرومند تیم تحول و تداوم بود که با آقای غنی وارد ارگ شد و به مرور زمان در ساختارهای حکومتی به ویژه نهاد های امنیتی ریشه دوانیده بود.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در مراسم معرفی حمدالله محب به عنوان مشاور شورای امنیت ملی گفت: ” برایم تصمیم سخت بود، برای منافع بزرگ ملی باید این تصمیم گرفته می‌شد. در بخش های دیگر از او استفاده می‌شود بالای وزیر صاحب‌ها تاکید می کنم که تدابیر امنیتی و شخصی آقای اتمر سر جایش باشد.”

در حالیکه مشاوران امنیت ملی دیگر کشورها تجربه زیاد نظامی و سیاسی دارند اما حمد الله محب مشاور تازه شورای امنیت ملی چند سال محدود می‌شود که پا به پله‌های سیاست گذاشته است. محب تجربه نظامی نداشته و متخصص فن آوری است، اما امروز مسوولیت بخش کلیدی امنیت افغانستان و روابط کشور با منطقه و جهان به او واگذار شده است.

در این مراسم حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی ابراز کرد: ” کار شورای امنیت ملی با سازمان های جهانی است، اولویت من منافع ملی است و تلاش می کنم که بتوانم رابطه‌ها را مستحکم تر بسازم.”

گفته می‌شود که از چندین ماه بدینسو رابطه رییس جمهور با حنیف اتمر به تیرگی گرایده بود حتا که در روزهای پسین آقای غنی با حنیف اتمر در یکی از نشست‌ها درگیری لفظی نیز داشته است.

آقای اتمر گفته است که با روش‌ها و سیاست‌های رهبری دولت اختلاف دارد اما گفته می‌شود که رییس جمهور از بهر دریافت اطلاعات نادرست از سوی آقا اتمر در مورد وضعیف امنیتی به ویژه وضعیت غزنی و حمله روز نخست عید، بر او خشمگین شده بود.

آنچه که نفوذ حنیف اتمر در ساختار نهادهای امنیتی خوانده می‌شود، یکی از عامل های دیگر اختلاف رییس جمهور با او خوانده می شود.

رییس جمهور در ماه اگست سال روان میلادی  حمد الله محب را وارد نشست‌های امنیتی کرده و در چندین نشست با حضور مقام‌های ارشد امنیتی وی نیز حضور داشت، حتا که رییس جمهور در دیدار از زندان پلچرخی نیز حمد الله محب را با خود برده بود.

 مشاور تازه امنیت ملی در کارزارهای انتخابات ۲۰۱۴میلادی با رییس جمهور کار می‌کرد و پس از شکل گیری حکومت وحدت ملی، به عنوان سفیر افغانستان در واشنگتن ایفای وظیفه می کرد.

About Ariana News

Check Also

مسکو فردا میزبان نشست سه‌جانبه در مورد صلح افغانستان خواهد بود

(Last Updated On: آوریل 24, 2019) قرار است که دومین نشست سه جانبه کشورهای روسیه، …