حمایت مجلس سنا از بازرسی موترهای شیشه سیاه از سوی پولیس

(Last Updated On: اکتبر 13, 2019)

گشت و گذار موترهای شیشه سیاه و فاقد اسناد، چالش‌های جدی امنیتی را به دنبال دارد و پولیس باید تمامی این وسایط را مورد برررسی  قرار دهد.

شماری از اعضای مجلس سنا، با ابراز این مطلب ‌می‌گویند که کارکردهای نیروهای پولیس در این راستا قابل ستایش است، اما نباید پولیس برخوردهای سلیقه‌یی و سیاسی صورت گیرد.

محمدهاشم الکوزی، رئیس کمیسیون امور دفاعی این مجلس، میگوید: “ما درحمایت نیروهای امنیتی قرار داریم، اما از رهبری نیروهای امنیتی میخواهیم که بی عزتی نماینده گان مردم را نکنند و یک ریش سفید سناتور را که مریض بود با برخورد نامناسب قرار گرفته است.”

پولیس در یک اقدام بی‌پیشینه بررسی موترهای شیشه سیاه و فاقد اسناد را از وسایط اعضای شورای ملی آغاز کرد و این کار واکنش‌های را نیز به دنبال داشت.

با این حال، شماری از اعضای مجلس سنا، می‌گویند که در برخی موارد برخورد پولیس غیرقانونی است و بزرگان کشور مورد توهین قرار می گیرند.

نادر بلوچ، عضو این مجلس، اظهار میدارد: “ما توهین می شویم از چهاراهی هراس داریم و از طالب نداریم و امروز شورای ملی افغانستان توهین می شود نه یک فرد.”

اما شمار دیگری از سناتوران از عمل‌کرد پولیس برای بررسی موترهای شیشه سیاه استقبال می‌کنند، انارکلی هنریار، عضو دیگر این مجلس، می‌گوید: “نیروهای امنیتی پولیس قانون را تنفیض می‌کنند و قربانی میدهند و موترهای که غیرقانونی است باید در برابر شان تدابیر لازم صورت گیرد.”

درهمین حال، فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا تاکید می‌ورزد که نباید جلو کارکردهای قانونی پولیس از سوی افراد بلند حکومتی گرفته شود.

آقای مسلمیار، می‌افزاید: “وکیلان درچوکات قانون خود شان را برابر بسازند و موضوع پلیت حل نشده و با سربازانی که از صبح تا شام درجاده ها هستند و خسته می شوند باید برخورد نیک با آنان صورت گیرد و این کار مشکلات زیاد را حل می کند.”

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که از چند سال به این‌سو شماری از اعضای شورای ملی با استفاده از نمبر پلیت‌های «و ج» و «م ج» در شهر گشت و گزار می‌کنند، در حالی که تنها سندهای وسایط ده تن ازهئیت اداری شورای ملی ثبت مدیریت ترافیک بوده و قانونی است.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

برای نخستین‌بار سردخانه معیاری در کابل ساخته شد

(Last Updated On: نوامبر 14, 2019) برای نخستین‌بار، یک سردخانه معیاری از سوی سکتور خصوصی، …